Google reklam sistemine özel avantaj sağlamakla suçlanıyor

ABD’nin Teksas eyaletinin yönetimi, Google’a karşı açtığı tekel davasında kendisine avantaj sağlayabilecek bir noktayı keşfetmiş gibi görünüyor. The Wall Street Journal’ın mahkeme belgelerine dayandırdığı haberine göre; Google, “Project Bernanke” isimli program ile kendi reklam satın alma sistemine rakiplerine karşı avantaj kazandırdı.

İnternet devinin yayıncıların reklam sunucularından gelen verileri, reklamcıları reklam yerleştirme için ödemeleri gereken fiyata yönlendirirken kullandığı; ancak bu reklamları sattığını yayıncılara söylemediği belirtildi. Teksas eyaletinin yasalarına göre bunun “Insider Trading” (İçeriden Öğrenenlerin Ticareti) olarak değerlendirildiği ifade edildi.

Google’da şirket bünyesinde yapılan 2013 tarihli bir sunumda Project Bernanke’nin o yıl içinde şirkete 230 milyon dolar kazandırmasının öngörüldüğü bilgisi yer alıyor. Teksas eyaleti bunu Google’ın avantajından faydalanması olarak değerlendiriyor.

Google mahkeme belgelerinde Project Bernanke’nin varlığını doğrulasa da, yanlış bir iş yapmadığını savunuyor. Şirket, sunduğu bilgilerin diğer reklam satın alma araçlarının sunduklarıyla karşılaştırılabilir olduğunu belirtiyor. Google’dan konuyla ilgili olarak The Wall Street Journal’a gönderilen açıklamada, Teksas eyaletinin şirketin reklam operasyonunun büyük kısmını yanlış yorumladığı ifade edildi. Google, aynı konuda Birleşik Krallık’ta kendisinin lehinde bir karar verildiğini hatırlatmayı da ihmal etmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung ve Lenovo Mobil Dünya Kongresi'ne fiziksel olarak katılmayacak

Google reklam sistemine avantaj sağlamadığını savunsa da, Teksas da iddiasının peşini kolay bırakmayacak gibi görünüyor. Teksas’ın son savının mahkeme heyeti tarafından nasıl değerlendirileceği merak ediliyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...