Teknoloji

Google reklamların kontrolünü tek bir yerde birleştirecek Reklam Merkezim’i kullanıma sunuyor

google reklam merkezim

Google, geçtiğimiz mayıs ayında Google I/O’da duyurduğu Reklam Merkezim aracını bu hafta içinde kullanıma sunmaya başlıyor. Bu merkez Google’ın gösterdiği reklamlar ve onları hedeflemek için hangi verileri kullandığı konusunda size daha fazla kontrol sağlayacak. Reklam Merkezim merkezi kullanıma sunulduktan sonra myadcenter.google.com adresinden veya Google’ın arama, Keşfet ve YouTube hizmetlerinde gösterilen reklamlardaki üç noktalı menü düğmesi aracılığıyla erişilebilir olacaktır.

Google Başkan Yardımcısı ve reklamlar genel müdürü Jerry Dischler’ın bir blog yazısına göre, mevcut kontroller arasında belirli markalarda ve konularda gördüğünüz reklam miktarını artırma veya azaltma, alkol, flört ve kilo verme veya reklam kişiselleştirmeyi tamamen devre dışı bırakma bulunuyor. Dischler, daha önce yaptığınız bir seyahat için alışveriş yaptıktan sonra çok fazla reklam gördüğünüz takdirde, tatil reklamlarını devre dışı bırakabileceğiniz örneğini veriyor.

Reklam Merkezim, Google’ın en başta reklamları hedeflemek için tam olarak hangi bilgileri kullandığını kontrol etmeye yönelik ayarları da içeriyor. Google’ın parçası olduğunuzu düşündüğü kitle kategorilerini ayarlayabileceksiniz. Gizmodo‘nun belirttiğine göre şirkete, bu ayarların etkinleştirildiğinde sağladığı faydalı özelliklere erişimi kaybetmeden YouTube geçmişinize veya web ve uygulama etkinliğinize göre reklamları kişiselleştirmemesini söyleme seçeneği de bulunuyor.

Bu kontrollerin bazıları tamamen yeni sayılmaz. Arama devi kullanıcılara uzun süredir, örneğin kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakarak veya hedefleme için hangi özellikleri ve ilgi alanlarını kullandığını kişiselleştirerek, onlara sunduğu reklamları etkileme seçeneği sunuyor. Ancak Reklam Merkezim, bu kontrollerin tek bir yerde bulunduğu özel bir merkez olacak şekilde tasarlanmıştır ve bu da tüm kontrolleri daha kolay yönetilebilir hâle getirecektir.

Arama devine göre bu özelleştirme, Google hesabınızla oturum açtığınız cihazda ve Google’ın reklamcılık araçlarını kullanan diğer sitelerde ve uygulamalarda geçerli olacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER