Teknoblog Mobil Son Pixel 4 sızıntısı yetenekli bir uygulamanın gelişini müjdeliyor

Son Pixel 4 sızıntısı yetenekli bir uygulamanın gelişini müjdeliyor

Google Pixel 4 hakkında pek çok şey şimdiden biliniyor. Ancak tanıtım için geri sayım devam ederken bilinenlere hâlâ yeni şeyler ekleniyor. Bu grubun en yeni üyesi, “Recorder” adını taşıyan yeni ses kayıt uygulaması oldu.

Uygulamayı kısa süre önce mercek altına alan 9to5Google sitesi, Recorder’ın oldukça basit bir çalışma dinamiği olduğunu belirtmişti. Kayıt tuşuna basarak ses kaydı yapan kullanıcıların bu kaydı diğer uygulamalar aracılığıyla başkalarına gönderebileceği ifade edilmişti. Ancak Google uygulamayı henüz tüm kullanıcılarına açmadan, oldukça işlevsel başka bir özellikle güncellemiş gibi görünüyor. Bu özellik sayesinde Recorder kaydettiği sesleri otomatik olarak yazıya dökebiliyor.

Görsel: XDA Developers

Sesi yazıya çevirme özelliği ise XDA Developers tarafından test edildi. Bu testin sonuçlarına bakıldığında özelliğin yeterli bir performans sergilediği görülüyor. XDA Developers ekibinin test kaydının çeviri yazısında konuşmacının adının yanlış algılanması ve biraz fazla virgül kullanılması dışında bir probleme rastlanmıyor.

Normalde sesli kayıtları yazıya dökmek isteyenlerin Otter.ai gibi servisler için para ödemesi gerekiyor. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Recorder uygulaması, bu servislere karşı güçlü bir alternatif olacak gibi görünüyor.

Recorder’da kullanıcılar yazılı metin üzerinde bir kelime için arama yapabiliyor. Sonuç gösterilirken ilgili kelimenin kaydın hangi anında geçtiği bilgisi de kullanıcılara veriliyor. Bunun bir ses kaydında doğru ifadenin veya sözün geçtiği anı bulmak isteyenlerin işini fazlasıyla kolaylaştıracağı söylenebilir.

Recorder’a güncellemeden sonra bir bakış daha atan 9to5Google sitesi ise uygulamanın Play Store’da paylaşılacağı anlaşılan görüntülerine de ulaşmayı başarmış. Bu ekran görüntüleri, işe yarar başka bir arama özelliğinin daha varlığını gözler önüne seriyor. Recorder, kaydın bölümlerine otomatik olarak zaman damgaları ekliyor. Bu sayede yazılı metnin belli yerlerini bulmak da kolaylaşıyor.

Uygulamanın kodunu inceleyen XDA Developers ekibi ise kullanıcıların Recorder’da alkış, kuş ötüşü, kedi miyavlaması, köpek havlaması, müzik ve ıslık gibi sesler için de kayıtta arama yapabileceğini gösteriyor. XDA Developers’ın paylaştığı ekran görüntüsü, tüm bu sürecin cihaz üstünde gerçekleştiği ve Google’ın sunucularına veri gönderilmediği bilgisini de veriyor. Uygulama, en azından ilk etapta sadece İngilizceyi destekleyecek gibi görünüyor.

Google Pixel 4 etkinliğinde Recorder hakkında daha fazla bilgi verebilir

Google son zamanlarda sesi gerçek zamanlı olarak yazıya dökme konusuna ciddi yatırım yapıyor. Live Transcribe özelliği konuşmaları neredeyse gerçek zamanlı olarak yazıya dökerken, Canlı Altyazı da telefondaki uygulamaların sesini otomatik olarak yazıya çeviriyor. İnternet devi podcast metinlerini de arama sonuçlarında daha iyi görünebilmeleri için yazıya döküyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Galaxy S20'nin askerlere özel versiyonu çıktı

Google Pixel 4 etkinliğini 15 Ekim’de gerçekleştirecek. Şirketin bu etkinlikte Recorder uygulaması hakkında daha fazla detay vermesi bekleniyor.

TEKNOBLOG BÜLTEN

Güncel teknoloji haberleri her sabah e-posta kutunuza gelsin ister misiniz?

En iyi Netflix aile filmleri: Tüm aile bireylerinin izleyebileceği filmler

Yeni tip koronavirüs salgınının yayılma hızını azaltmak amacıyla uzmanlar ve yetkililer zorunlu hâller dışında dışarı çıkılmaması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle günümüzün büyük kısmını, hatta...

Kebap World: Mutfakta ustalaşmaya hazır mısınız?

Mobil oyun ekosisteminde bir oyun formatının farklı şekillerdeki uygulamalarını görmek mümkün. Mutfak ve restoran yönetimi oyunları da ilk günlerden bu yana uygulama mağazalarının popüler...

Clash of Kings: Epik bir deneyime hazır olun

RPG formatındaki oyunlar, neredeyse çıktıkları ilk günden bu yana oldukça popüler. Bu formatın popülaritesini oyunların yayıldığı yeni cihazlara taşıması da zor olmadı. RPG oyunları...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Video: TCL 10L Kutusundan Çıkıyor

Geçen yıl TCL Plex ile kendi markasını taşıyan ilk akıllı telefonunu çıkaran TCL Communications, bu yıl ise TCL 10 serisi cihazlarla tüketicilerin karşısına çıkıyor....

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz