Google Konum Geçmişi kapatılsa bile konum takibine devam ediyor

google web ve uygulama etkinligi

Google’ın Konum Geçmişi özelliğini kapatarak Google’ın artık hareketlerinizi takip etmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak gerçekte Google‘ın konum verisi toplamaya devam ettiği, hatta sizi dakika dakika izlediği ortaya çıktı. Associated Press‘in (AP) haberine göre şirket, bu şekilde evinizin adresini ve gün içinde ziyaret ettiğiniz diğer yerleri hatırlamayı sürdürüyor.

AP, Google’ın Google Haritalar, hava durumu güncellemeleri ve internet tarayıcısı üzerinden yapılan aramalar gibi, her türlü uygulama aktivitenizi izleyebildiğini ortaya çıkardı. Konum Geçmişi özelliğini kapattığınızda sadece Google’ın, gittiğiniz yerlerin kaydını görsel olarak tutan Zaman Akışı özelliği üzerine hareketlerinizi eklemesi özelliğini kapatıyorsunuz.
Ancak Google’ın sizi gerçekten izlemesini durdurmanın bir yolu var. Google Hesabınız içinde yer alan Gizlilik ayarlarını incelemeniz, burada yer alan “Web ve Uygulama Etkinliği” seçeneğini kapalı duruma getirmeniz gerekiyor.

Varsayılan olarak açık gelen “Web ve Uygulama Etkinliği” özelliğini kapattığınızda Google, tam GPS koordinatlarınızı belirlemeyi sağlayan Haritalar verilerini ve tarayıcı arama kayıtlarını depolayamayacak.

Web ve Uygulama Etkinliği açık olduğu sürece, Google zaman etiketli konum verinizi saklamaya devam edecek. myactivity.google.com adresine giderek ve coğrafi etiketli bilgilerin her birine tıklatarak bu veriyi elle silebilirsiniz. Ayrıca tarih veya web servislerine göre sıralanmış kayıtları da silebilirsiniz.

Google, Konum Geçmişi özelliğinin amacının ve işlevinin kullanıcılara açık biçimde anlatıldığını söylüyor. Bir Google temsilcisi, Konum Geçmişi’nin tamamen kullanıcı rızasına bağlı bir Google ürünü olduğunu, kullanıcıların istedikleri zaman bunu düzenleme, silme veya tamamen kapatma imkanına sahip olduğunu söylüyor. Associated Press’in haberinde de belirtildiği gibi, Konum Geçmişi kullanıcılarının bu özelliği ne zaman kapattıklarını bildiklerinden emin olduklarını, konum verisini Google arama veya yol tarifleri gibi Google deneyimlerini daha da iyileştirmek amacıyla kullanmaya devam ettiklerini de ekledi.

Google’dan konuyla ilgili olarak yayınlanan açıklamanın tam metni şu şekilde: “Coğrafi bilgiler, kullanıcılar ürünlerimizle etkileşimde bulunduğunda onlara yerel arama sonuçları ve trafik durum tahminleri gibi yararlı hizmetler sunmamıza yardımcı olur. Google’ın kullanıcıların deneyimini iyileştirmek için konumu kullanabileceği Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Etkinliği ve cihaz düzeyinde Konum Servisleri dahil birkaç farklı yol vardır. Bu araçlar için açık tanımlamalar sunuyor, ayrıca kullanıcıların bu araçları diledikleri zaman açıp kapatmaları ya da geçmiş bilgilerini silebilmeleri için güçlü denetim özellikleri sağlıyoruz.”

Konum geçmişi ile ilgili söylentiler yeni değil

Google’ın konum servislerinin kapalı olmasına rağmen konum takibi yaptığına dair söylentiler yeni değil. Geçtiğimiz kasım ayında Quartz; konum servislerini kapatsanız ve SIM kartını çıkarsanız bile, Android telefonlarının yakındaki baz istasyonlarından konum verisi topladığını ve bunu Google’a ilettiğini yazmıştı. Daha sonra Google, aralık ayında veri toplama özelliğini kaldırdığını açıklamıştı. Bu sefer durum baz istasyonlarıyla ilgili değil, web servisleriyle ilgili. Eğer bir kişi izin şartnamelerinin dipnotlarına yakından bakarsa, teknoloji şirketlerinin neler yaptığını yakalama imkanına sahip olacaktır.

* Haber, Google’dan gelen resmi açıklama metniyle güncellenmiştir.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

MANŞETLER

Motorola RAZR tanıtıldı: Klasik tasarım, katlanabilir ekran

Yaklaşık bir yıldır Motorola'nın katlanabilir telefon akımına diğerlerinden farklı şekilde yaklaşacağına dair haberler ortalıkta dolaşıyordu. Şirketin, bir zamanların efsane telefonu RAZR'ı modern bir formda,...

Apple 16 inç MacBook Pro dizüstü bilgisayarını tanıttı

Birkaç aydır Apple'ın 16 inç MacBook Pro modelini tanıtacağı söyleniyordu. Beklentiler iyice artmışken Apple, bugün geliştiriciler, fotoğrafçılar, film yapımcıları, bilim insanları, müzik prodüktörleri ve...

Asus VivoBook S14 432F İncelemesi

Asus, ZenBook serisi dizüstü bilgisayarlarında ilk kez kullandığı ScreenPad sayesinde, klasik izleme dörtgeninin işlevlerini çok daha öteye taşıma imkanını kullanıcılara sunmuştu. Yazın bitimiyle birlikte...

Instagram Reels ile TikTok’la mücadeleye resmen başlıyor

Facebook'un kullanıcı kitlesinin yaş ortalaması artsa da, Instagram hâlâ gençlerin gözdesi olmayı sürdürüyor. Ancak TikTok gibi güçlü rakiplerin bulunduğu bir ortamda Instagram'ın işinin de...

Apple Music’te iPhone ile çekilen özel videolar serisi başladı

Karnaval ve Apple Music, uzun süredir devam eden Pusula işbirliğini yönetmenliğini Yalçın Birol'un yaptığı Pusula Stüdyo ile genişletiyor. Pusula Stüdyo her ay Türkiye müzik...