Teknoloji

Google Haberler Vitrini Fransa’da kullanıma sunuldu

google haberler vitrini

Google Haberler Vitrini Fransa’da kullanıma sunuldu. İnternet devi bunun için 130’dan fazla yayını temsil eden 65’ten fazla yayıncıyla iş birliğine gitti. Artık Fransa’da yaşayan kullanıcılar Android, iOS veya web’de Haberler sekmesine gittiklerinde ya da Google’ın mobil uygulamasında Keşfet bölümüne gittiklerinde Haberler Vitrini’ne dahil olan yayıncıların içeriklerini görebilecek.

Google’dan verilen bilgiye göre, programın katılımcıları arasında sadece ulusal ölçekteki yayıncılar yer almıyor. Yerel ve bölgesel yayıncıları da programda bulmak mümkün. 20 minutes, La Dépêche, L’Equipe, L’Express, Le Figaro, La Provence, Le Monde, Les Echos, Groupe EBRA ve Le Parisien gibi yayınları Haberler Vitrini’nde bulmak mümkün.

Haberler Vitrini’nde katılımcı yayıncıların içeriklerinden oluşan bir seçki sunacak olan Google, sınırlı sayıda “ücretli” içeriğe de ücretsiz erişim imkanı sağlayacak. Bu ücretli içeriklerin lisans ücreti anlaşma çerçevesinde Google tarafından ödenecek. Ücretli içeriklerin daha fazla kişiye ulaşması sayesinde bu yayın kuruluşlarının abone sayılarının da artabileceği belirtiliyor.

Google Haberler Vitrini, program partnerleri tarafından iyi ve gerçek bilgiyi ulaştırmaya yardımcı olduğu için övülüyor. Ancak Google ve Fransız medyasının ilişkilerinin her zaman iyi gitmediğini hatırlatmak gerekiyor. Fransa, 2020’de Google’ın haber kesitlerini gösterdiği yayıncılara ödeme yapması yönünde bir karar almıştı. Yetkililer Google’ın basına ciddi ve hızlı bir zarar verdiğini belirtmişti. Bu kararın ardından önce haber kesitleri sunmayı bırakan şirket, daha sonrasında yeniden yayıncılarla çalışmaya başlamıştı.

İLGİLİ HABERLER