Google Fransa’ya 220 milyon avro ceza ödeyecek

Google, çevrimiçi reklamcılık alanında gücünü kötüye kullandığı gerekçesiyle açılan tekel soruşturmasında uzlaşma için Fransa’ya 220 milyon avro ceza ödemeyi kabul etti. Fransa Rekabet Kurulu, Google’ın işletmeleri kendi reklam sunucusuna ve çevrimiçi reklam satış alanına yönlendirerek rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde ettiğini belirtmişti.

Google’ın yapması gerekenler sadece cezayı ödemekle sınırlı kalmıyor. İnternet devinin Reklam Yöneticisi’nin birlikte çalışılabilirliğini üçüncü taraflar için iyileştirmek adına çalışmalar yapması da gerekiyor.

Fransa Rekabet Kurulu’nun başındaki isim olan Isabelle de Silva, kararı şu sözlerle değerlendirdi: “Google’ı cezalandırmak, çevrimiçi reklam gösteriminde kullanılan kompleks algoritmik süreçlere karşı atılan ilk adım olması nedeniyle önem taşıyor.”

Fransa’da Google’ın dışında Apple ve Facebook gibi şirketler için de çevrimiçi reklam uygulamaları nedeniyle açılan soruşturmalar devam ediyor. Google’ın soruşturması cezayla sona ererken, Facebook da yetkilere çeşitli taahhütler vererek cezalardan kaçınmaya çalışıyor.

Google’a açılan soruşturma, 2019’da başlatılmıştı. Soruşturmanın arkasında Rupert Murdoch’un şirketi News Corp., Fransız gazetesi Le Figaro ve Belçikalı medya grubu Rossel La Voix’nın şikayetleri bulunuyor.

Google, Fransa tarafından daha önce de çevrimiçi reklamlar nedeniyle cezalandırılmıştı. Fransa’ya 2019’da 150 milyon avro ceza kesilmişti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...

watchOS 8 çıktı, hemen şimdi indir

Apple Watch kullanıcıları için watchOS 8 güncellemesi dağıtıma çıktı. Apple'ın belirttiğine göre, bu yaz başında ön gösterimi yapılan yeni sürümle birlikte sağlıklı, aktif ve...

iOS 15 İncelemesi

Apple, yaklaşık üç buçuk aylık beta sürecinin ardından iOS 15 güncellemesini yayınladı. Artık bir Apple klasiği hâline gelmiş biçimde, bu güncelleme geniş yelpazeye yayılmış...

OnePlus 9T modeli için kararını verdi

OnePlus CEO'su Pete Lau, basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbette bu yılın ikinci yarısında T serisi bir cihaz çıkarmayacaklarını belirtti. Bu da OnePlus 9T modelinin kullanıcılarla...