Google Fit’in kamera özellikleri kullanıcılarla buluşuyor

Google Fit için hazırlanan kamera tabanlı kalp atış hızı ve solunum takibi özellikleri bugün itibarıyla kullanıcılarla buluşmaya başlıyor. Teknoloji devi, telefonun kamerasından destek alan bu özelliklerin duyurusunu geçtiğimiz ay yapmıştı.

Her iki takip özelliği de kullanıcılara giyilebilir bir sensör olmadan nabız ve nefes hızlarını ölçme imkanını veriyor. Ancak bu imkandan faydalanabilmek için bir Google Pixel telefona sahip olmak gerekiyor.

Kalp atış hızını ölçmek için parmağı arka kameranın üzerine götürmek ve hafif bir basınç uygulamak gerekiyor. Uygulama kalp atış hızını derinin altındaki renkte görülen küçük değişimleri gözlemleyerek inceliyor.

Solunum hızının ölçümü ise biraz daha karmaşık bir süreç. Kullanıcıların en az 30 saniye boyunca göğüslerini ön kameranı görüş alanında tutmaları gerekiyor. Ancak bunun için telefonun bir yere sabitlenmesi ve baş ile göğüsün de kadrajda olması koşullar arasında yer alıyor. Ardından göğüsteki küçük değişimlere bakılarak ölçüm yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bir YouTuber AirTag'i Tim Cook'a gönderince neler oldu? - Video

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Chrome Android için site izinlerini daha kolay yönetme imkanı

Google Fit için sunulan bu yeni özelliklerden ilk etapta sadece Pixel sahipleri yararlanabilecek olsa da, bu durum değişecek. Google diğer Android cihazlarda da bu özelliğin kullanıma sunulacağını daha önce açıklamıştı.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...