Teknoloji

Google’dan yaşanan erişim problemiyle ilgili resmi açıklama

Google Türkiye google fransa

Bugün öğle saatlerinde Google.com.tr, Gmail, YouTube ve diğer Google servislerinde yaşanan erişim probleminin sadece Türkiye’yi değil, diğer bölge ülkelerini de etkilediğini kaydetmiştik. Google Türkiye’den akşam saatlerinde konuyla ilgili olarak bir açıklama yapıldı.

Teknoblog’a da gönderilen açıklamada söz konusu sıkıntının Bulgaristan’daki ağ üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eşzamanlı fiber kesintisinden kaynaklandığı kaydedildi. Sorunun Türkiye’deki tüm kullanıcılar için de yerel saatle 13.36’da çözüldüğü kaydedildi.

Google, sorunun temel nedenini belirlediğini ve etkilenen trafiği ağın sorundan etkilenen kısmının etrafından dolaştırdığını da ekledi. Konuyla ilgili dahili araştırmaların sürdürüldüğünü ve yakın zamanda ayrıntılı bir olay özetinin de paylaşılacağını kaydetti.

Google’ın resmi açıklaması aşağıda yer alıyor:

Google?ın Bulgaristan?daki ağı üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eşzamanlı fiber kesintisi sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için Türkiye Saati ile 13.36 (ABD / Pasifik zamanı ile 19 Aralık 2019 02.36) itibarı ile tamamen çözülmüştür. Bu süre içinde, Google hizmetlerine Bulgaristan ağ bağlantı noktamız üzerinden erişen kullanıcılar, söz konusu Google hizmetlerine ulaşamamıştır.

Sorunun çözümüne kadar geçen sürede gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.  Sorunun temel nedenini belirlemiş ve etkilenen trafiği, ağımızın sorundan etkilenmiş olan kısımlarının etrafına yönlendirmiş durumdayız. Konuyla ilgili dahili bir araştırma sürdürüyoruz. İleriki bir tarihte ayrıntılı bir olay özetini de paylaşmış olacağız.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER