Google Chrome iOS sürümünde adres çubuğu kullanımını kolaylaştırıyor

Kullanıcılara daha rahat erişim sunmak için adres çubuğu ekranın altına taşınıyor.

Google, Chrome iOS sürümünde kullanıcı deneyimini geliştirmek üzere adres çubuğunun yerini değiştirme özelliğini test etmeye başladı. Bu yeni değişiklik, kullanıcıların adres çubuğunu ekranın alt kısmına taşımalarına olanak tanıyor, böylece mobil cihazlarda daha kolay erişim sağlanıyor.

Chrome iOS: Adres Çubuğunun Yeri Değişiyor

Bu özelliğin, MacRumors’a katkıda bulunanlardan biri olan Steve Moser tarafından fark edildiğini belirtmek gerek. İlginç olan, Google’ın bu özelliği sunmasının, Apple’ın iOS 15 ile Safari’de URL çubuğunu ekranın altına taşımasının üzerinden iki yıl geçtikten sonra olması.

Yeni Chrome özelliği, TestFlight üzerinden edinilebilen beta uygulama versiyonunda kullanılabilir durumda. Adres çubuğunun yerini değiştirmek isteyenler için iki yol mevcut. En kolay yolu, çubuğa basılı tutmak, bu da yerini değiştirmek için bir seçenek sunuyor. Chrome ayarlarından da çubuğun yerini değiştirmek mümkün. Ancak bu özelliğe henüz erişilemeyebilir, çünkü herkes için kullanıma sunulmamış olabilir.

Google’dan yapılan bir açıklama bekleniyor, bu özelliği tüm iOS’ta Chrome kullananlara getirip getirmeyeceği ve Android’e gelip gelmeyeceği hakkında bilgi verilmedi. Şirket, 2017 yılında Android için Chrome’da URL çubuğunu ekranın altına taşıma yolu üzerinde deneyler yapmış, ancak daha sonra bu özelliği kaldırmıştı.

Gelişen teknoloji ve büyüyen ekran boyutları göz önüne alındığında, adres çubuğunun daha erişilebilir bir konuma taşınması kullanıcı dostu bir yenilik olarak değerlendiriliyor. Chrome’un bu yeniliği, kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmesi açısından önem taşıyor. Özellikle mobil cihazlarda kullanıcıların hızlı ve etkili bir şekilde internet taraması yapabilmeleri, kullanım kolaylığının artmasına yardımcı olabilir.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun