Galaxy S9 daha güvenilir bir yüz tanıma teknolojisi taşıyabilir

google news abone ol

galaxy s9Samsung’un  yeni amiral gemisi telefonu Galaxy S9, 25 Şubat’ta resmen gözler önüne çıkacak. Geri sayımda kalan gün sayısı azalmaya devam ederken, Samsung da telefonda bulunması muhtemel özellikler hakkında bazı ipuçları veriyor. Bu ipuçlarından bir tanesi, telefonda gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisinin bulunacağını gösteriyor.

SamCentral sitesinde yer alan habere göre, S8 için hazırlanan Android Oreo betasında “Akıllı Tarama” adını taşıyan gizlenmiş bir özellik bulunuyor. Bu özelliğin hem kamera tabanlı yüz tanıma teknolojisini hem de iris tarayıcısını eş zamanlı olarak kullandığı ve ortaya hem daha güvenli hem de daha doğru sonuçlar çıkardığı belirtiliyor. Bu teknolojinin özellikle çok düşük ve çok parlak ışık altında iyi sonuçlar verdiğine dikkat çekiliyor. S8 ve Note 8’deki iris tarayıcısı biraz fazla “titiz” çalıştığı için Samsung’un yeni teknolojisi kullanıcılara çok daha fazla yardımcı olabilir.

Özelliğin nasıl işleyeceği konusunda şu an için kesin ifadeler kullanmak ise pek mümkün değil. SamCentral tarafından yayınlanan videoya göre, özellik hem iris tarayıcısını hem de kamerayı koşullardan bağımsız olarak kullanıyor. Ancak bu iki bileşenin ortak mı çalıştığı, yoksa birbirlerini mi yedeklediği sorusuna yanıt vermiyor. Örneğin, akşamları iris tarayıcısının öncelik kazanması muhtemel görünüyor.

Akıllı Tarama Galaxy S9 dışındaki telefonlarda da kullanılabilir mi?

Samsung’un sessizliği, Akıllı Tarama özelliğinin öncelikli olarak Galaxy S9 ile kullanıcıların karşısına çıkma ihtimalini artırıyor. Ancak özelliğin izinin Android Oreo betasında görülmesi, Galaxy S8 ve Note 8 sahiplerinin de bu özellikten yararlanabileceği anlamına geliyor. Yine de, bu konuda kesin bir şey söylemek için Android Oreo güncellemesinin son sürümlerinin bu telefonlara gelişini beklemek gerekiyor. S9’un barındırdığı bileşenler itibarıyla Akıllı Tarama’yı daha hızlı biçimde sunması ihtimali de kuvvetli görünüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR