Samsung Galaxy S23 serisinin işlemcisi için Qualcomm’dan doğrulama geldi

Son dedikodulara göre, Samsung Galaxy S23 serisini şubat ayının ilk haftasında gözler önüne çıkaracak. Güney Koreli şirket, sonunda ilk defa tüm modelleri dünya genelinde aynı işlemciyle piyasaya sürecek gibi görünüyor. Samsung’un S23 serisinde sadece Qualcomm’un Snapdragon serisi amiral gemisi işlemcisine yer vereceği söylentisi uzun süredir etrafta dolaşıyordu. Qualcomm’un en yeni finans raporunun değerlendirildiği toplantıda bu söylenti doğrulandı.

Toplantıda konuşan Qualcomm’un finans şefi Akash Palkhiwala, 2023’ün mart ayında sona erecek çeyreğin ikinci yarısı için beklentilerinin kuvvetli olduğunu belirtti. Bahsi geçen dönem, Galaxy S23 serisinin satışa sunulmasının beklendiği dönemle kesişiyor.

Palkhiwala buna ek olarak, Qualcomm’un S22 serisinde yüzde 75 olan işlemci payının “küresel” bir pay hâline geldiğini dile getirdi. Bu da S23 serisinde sadece Qualcomm işlemcilerinin kullanılacağını doğrulayan bir ifade olarak değerlendiriliyor.

Galaxy S23 modelleri testlerden Snapdragon 8 Gen 2 ile geçmişti

Galaxy S23 serisinin üç üyesi de benchmark testlerinden Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemciyle geçmişti.

Qualcomm’un CEO’su Cristiano Amon da Samsung ile uzun süreli bir iş birliğine başladıklarını ve bu iş birliği çerçevesinde Güney Koreli şirketin üst segment telefonlarında Snapdragon platformlarının kullanımının artacağını belirtti.

Samsung’un Galaxy S23 serisinde Exynos işlemciye yer vermesinin ihtimal dışı olmadığına dair haberler geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti. S22 serisindeki performans farklılıklarına rağmen, Samsung’un Exynos seçeneğini gündemde tutması kulağa biraz şaşırtıcı gelmişti. Ancak Qualcomm’dan gelen açıklamalar, bu ihtimalin ortadan kalktığını gözler önüne seriyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun