Facebook’tan Rus medyasına yönelik bir yaptırım daha

Facebook, Rusya’da devlete bağlı medya kuruluşlarının içeriklerini önermeyi durdurduğunu açıkladı. Facebook’la birlikte Meta çatısı altında olan Instagram’da da aynı politika yakında hayata geçecek.

Meta’dan verilen bilgiye göre, Rusya’da devlet kontrolündeki basın kuruluşlarının içerikleri ana kaynakta altlara gönderilirken, uygulamanın başka bölümlerinde de önerilmeyecek. Bu uygulama dünya genelinde geçerli olacak. Instagram da aynı medya kuruluşlarını önermeyi dünya genelinde durduracak. Meta yöneticilerinden verilen bilgiye göre, her iki platformda da Rusya’nın devlet kontrolündeki medya kuruluşlarına ait bağlantılar etiketlenecek.

Rus hükümeti geçtiğimiz hafta Facebook ve Instagram’a erişimi kısıtlama kararı almıştı. Meta’nın devlet kontrolündeki medyayı etiketlemekten ve haber doğrulama hizmetinden vazgeçmemesinin bu kararda etkili olduğu belirtilmişti. Avrupa Birliği ve Ukrayna’da RT ve Sputnik gibi devlete bağlı Rus medya kuruluşlarının sayfalarını engelleyen Meta, Ukrayna’yı işgal girişimiyle ilgili olarak yanlış bilgi kampanyası yürüten bir şebekeyi de durdurmuştu.

Rus medyasına karşı küresel bir yaptırım uygulamak, Meta ve Rusya arasındaki gerilimin biraz daha artacağı anlamına geliyor. Sosyal medya devinin ilk kez devlet kontrolündeki medya kuruluşlarına karşı bu kadar büyük bir yaptırım uyguladığını belirtmekte fayda var.

Gazetecilere konuşan Meta’nın Küresel İlişkiler Başkanı Nick Clegg, Rusya’nın bant genişliğini daraltmasının ülkedeki Facebook ve Instagram kullanıcılarının video izlemesini zorlaştırdığını belirtti. Ülkede sundukları hizmetteki gerilemenin gözle görülür seviyede olduğunu söyleyen Clegg, yeni yaptırımlarının bu durumu biraz daha etkileyebileceğini dile getirdi.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun