Facebook Messenger’da video görüşme dönemi başladı

Facebook Messenger’da bugün itibarıyla video görüşmeleri dönemini başlatıyor. Kullanıcılar bundan böyle uygulama içindeki tek bir düğmeye dokunarak arkadaşlarıyla yüz yüze sohbete başlayabilecek. Ücretsiz olarak yapılan görüntülü görüşmelerde 3G veya Wi-Fi bağlantısı kullanılabiliyor.

Böylelikle Facebook, Microsoft’un Skype, Google’ın Hangouts ve Apple’ın FaceTime’ına kendi servisiyle rakip oluyor. Bireysel kullanıcılar için bu, yeni bir alternatifin ortaya çıkması demek, ayrıca Facebook’da var olan arkadaş sayısının çokluğu düşünüldüğünde aranan kişiye ulaşma ihtimali Facebook Messenger üzerinden daha yüksek olacaktır. Bu arada görüntülü görüşme özelliği Facebook’un geliştirmeyi sürdürdüğü Facebook for Work servisi için de kullanışlı olacaktır.

facebook-messenger-video-buton-280415

Ürün açısından baktığımızda Messenger’daki video servisi için söylenecek çok fazla bir şey yok. Sohbet oturumlarınız içinde bulunan video kamera ikonuna dokunarak görüntülü görüşmeyi başlatabilirsiniz. Görüşme başladıktan sonra ön ve arka kameralar arasında geçiş yapabilir veya kamerayı tamamen kapatabilirsiniz.

Facebook Messenger’dan sorumlu ürün şefi Stan Chudnovsky’nin söylediğine göre, Facebook’un geliştiricileri video görüşmelerin düşük bant genişliğine sahip hücresel ağlarda da iyi performans gösterecek şekilde çalışmasına odaklandılar.

facebook-messenger-video-arama-280415

Messenger, video görüşme özelliği sayesinde momentumunu daha da artırabilir. Servisin şu anda 600 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı bulunuyor ve bunların yüzde 10’u internet tabanlı telefon görüşmeleri gerçekleştiriyor. Facebook görüşmelerden herhangi bir kazanç etmiyor olabilir, ancak bu şekilde Messenger kullanıcıların iletişim ihtiyaçlarının odağında kalmayı başarıyor.

Bu arada söz iletişimden açılmışken, Facebook geçen hafta Android’e özel telefon uygulaması ve kişi yöneticisi Hello’yu çıkarmıştı. Ayrıca bu ayın başlarında da Messenger’ın masaüstü versiyonu da çıkarılmıştı.

Aşağıdaki kaynak bağlantıları takip ederek Facebook Messenger’ın iOS veya Android sürümlerini indirebilirsiniz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

YouTube masaüstüne video indirme özelliğini test ediyor

YouTube, videoları masaüstü web tarayıcınıza indirmenize olanak sağlayacak, resmen kendisine ait olacak bir yöntemi test ediyor. 19 Ekim'e kadar sürecek olan test için uygun olup...

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...