Facebook Messenger ve Instagram arasındaki çizgi inceliyor

Facebook’un bünyesindeki mesajlaşma uygulamlarını birleştirme planı netleşiyor. Şirket, Messenger’da sunduğu bazı özellikleri Instagram’ın mesaj kutusuna entegre ediyor. Bu entegrasyonla birlikte Facebook Messenger ve Instagram arasında mesaj göndermek de mümkün olacak.

Sosyal medya devi bu özellikleri test etmeye geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Şirket şimdi de Instagram’ın mesajlaşma aracını kullanan herkesin söz konusu özelliklerden yararlanmasını planlıyor.

Instagram kullanıcıları yakında, “platformda mesajlaşmanın yeni yoluyla tanışmaları” için uygulamayı güncellemeleri gerektiğini söyleyen bir bildirimle karşılaşacak. Uygulama güncellendiğinde, Instagram’ın mesaj arayüzü üzerinden Instagram hesabı olmayan Facebook kullanıcılarına ulaşmak da mümkün olacak. Buna karşılık, Messenger kullanıcıları da sadece Instagram hesabı olan arkadaşlarıyla mesajlaşabilecek.

Konuyla ilgili olarak gazetecilere konuşan Facebook yetkilileri, yapılan güncellemenin Facebook ve Instagram hesaplarını birleştirme anlamına gelmediğini belirtti. Her iki uygulamayı da kullananlar ayrı ayrı mesaj almaya ve göndermeye devam edebilecek.

Facebook kullanıcılarına bu özelliği kontrol etme imkanını da sunacak. Örneğin, bir Instagram kullanıcısı Instagram’da olmayan bir Facebook kullanıcısının kendisine mesaj atmasını engelleyebilecek. Aynı durum Facebook tarafında da geçerli olacak.

Facebook Messenger’ın ürün tasarımından sorumlu başkan yardımcısı Loredena Crisan, yapılan değişiklikle birlikte Facebook’un mesajlaşma deneyiminin e-posta almaya ve göndermeye yaklaştığını savundu. Gmail ve Yahoo kullanıcılarının birbirleriyle iletişim kurabildiklerini söyleyen Crisan, Facebook Messenger ve Instagram kullanıcıları için de benzer bir durumun söz konusu olacağını dile getirdi.

Facebook, Instagram’ın mesajlaşma aracına başka yeni özellikler eklemeyi de ihmal etmiyor. Instagram kullanıcıları artık mesajları birbirlerine iletebilecek, reaksiyonlar ekleyebilecek veya “yok olma modu” ile otomatik olarak kaybolan sohbet seansları oluşturabilecek. Güncelleme ile Instagram’ın taciz şikayet araçları da geliştirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo Reno 6 Pro için yeni işlemci iddiası

Instagram ve Facebook Messenger arasındaki bu entegrasyon, ilk etapta “isteğe bağlı” olarak kullanılacak. Facebook, kullanıcılarını bu yeni deneyime geçiş yapmaları için zorlamayacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 296 milyon TL’lik para cezası

Google hakkında geçtiğimiz yıl başlatılan, arama ve turizm sorgularında kendini öne çıkarmakla suçlandığı soruşturmanın sonunda karar açıklandı. Rekabet Kurumu'nun açıkladığı karar doğrultusunda Google Reklamcılık...

Sony Xperia 1 III ve Xperia 5 III tanıtıldı; işte özellikleri

Sony 2021 model Android telefonları; Xperia 1 III ve Xperia 5 III'ün duyurusunu gerçekleştirdi. Şirket, bu iki telefonu yazın başlarında yurt dışında çıkarmayı planlıyor....