Epic-Apple davasında App Store için çarpıcı iddia

Epic Games, Apple aleyhine açtığı davada Cupertino merkezli şirketi “aç gözlü” olarak göstermek için özel bir çaba sarfediyor gibi görünüyor. The Verge sitesinin haberine göre; Epic’in uzman tanığı Eric Barnes, Apple App Store’un operasyon kârının 2019’da yüzde 77.8, 2018’de ise yüzde 74.9 olduğunu belirtti. Barnes, Apple’ın tanığının kârın hesaplanmasının mümkün olmadığı iddiasına da karşı çıktı. Barnes, şirketin Kurumsal Finansal Planlama ve Analiz biriminin bilgilerini tavrına kanıt olarak gösterdi.

Apple ise Barnes’ın iddiasına tahmin edilebileceği üzere karşı çıkıyor. Şirket tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamada, kâr hesaplamalarının yanlış olduğunu ve duruşmada bu iddiaların yanlışlığını göstereceğini belirtti.

Apple’ın tanıklarından Richard Schmalensee, Barnes’ın tek bir iOS unsuruna baktığını ve bunun da ortaya çıkan sonucu değiştirdiğini dile getirdi. Schmalensee, gerçek kâr miktarının kayda değer olmadığını ve App Store kârını geniş bir cihaz ve servis bağlamına bakmadan değerlendirmenin zor olacağını ifade etti. Schmalensee, Apple’ın kâr ve zararı ürün ve servisler üzerinden hesaplamadığını da dile getirdi.

Mahkemenin Barnes’ın iddialarını kabul edeceği konusunda bir garanti vermek mümkün değil. Apple’ın genel kâr marjı endüstrinin genelinden yüksek olsa da, hiçbir zaman bu kadar yüksek bir seviyeye ulaşmamıştı. Şirketin geçtiğimiz çeyrekteki kâr marjı yüzde 42.5 seviyesindeydi. Apple’ın App Store’u ayrı bir gelir kalemi olarak değerlendirmek yerine cihaz satışlarını artıracak bir faktör olarak değerlendirdiğini belirtmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motorola Edge S Pro'nun tanıtım tarihi belli oldu

Apple ve Epic arasındaki davanın duruşma aşaması bugün başlayacak. Fortnite’ın geliştiricisi olan Epic Games, Apple’ı rekabete aykırı hareket etmekle suçlamanın yanı sıra şirketin iOS’teki uygulama dağıtım ağını kendi çıkarı için kilitlediği iddiasını da vurgulayacak gibi görünüyor.

Intel sızıntısına göre Thunderbolt 5 ile iki kat hız artışı muhtemel

Bir Intel yöneticisi, henüz Intel tarafından resmi olarak duyurulmamış olan yeni nesil donanım arabirim protokolü olan Thunderbolt 5'in ayrıntılarını istemeden sızdırmış gibi görünüyor. Ayrıntılar,...

YouTube’dan reklamsız deneyim için yeni seçenek

Google, YouTube için daha uygun fiyatlı bir abonelik paketini test etmeye başladı. YouTube Premium Lite adını taşıyan bu yeni hizmet, kullanıcılara reklamsız izleme deneyimini...

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...