Manşetler

Elon Musk Twitter’ı satın almaktan vazgeçti, hukuk savaşı başlıyor

elon musk twitter

Elon Musk, 44 milyarlık Twitter satın alma teklifinden geri adım attı. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) nezdinde yapılan bir başvuruda Musk’ın avukatları, Tesla CEO’sunun Twitter tarafından yapılan “yanlış ve yanıltıcı beyanlar” nedeniyle anlaşmayı feshetmek istediğini söyledi.

Twitter Yönetim Kurulu ise yaptığı açıklamada, satın alma işlemini nihayete erdirmeyi planladığını ve Musk’a karşı yasal işlem başlatacağını söyledi. Yönetim kurulu, “Bay Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda işlemi kapatmayı taahhüt ediyoruz ve birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyoruz.” dedi. “Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde galip geleceğimizden eminiz.”

Twitter ve Musk, şirketin platformdaki botların ve sahte hesapların sayısını nasıl saydığı konusunda haftalardır tartışıyordu. SEC’e sunulan mektupta Musk’ın avukatları, Twitter’ın hem bilgi sakladığını hem de gerçek rakamlar konusunda Musk’ı yanılttığını belirtiyor.

Twitter uzun zamandır sahte hesapların toplam günlük aktif kullanıcılarının yüzde 5’inden daha azını oluşturduğunu belirtiyor ve bu iddiaları desteklemek için dahili verilerinin bir kısmını Musk’a açmıştı. Ancak ek veriler, Twitter’ın resmi tahminlerine meydan okumaya devam eden Musk’ı yatıştırmaya yetmedi.

SEC başvurusunda Musk’ın avukatları, “Twitter, Bay Musk’a spam ve sahte hesapların eksiksiz ve kapsamlı bir incelemesini yapmasını sağlayacak tam bilgi sağlamamış olsa da… görünen o ki Twitter, rakamı önemli ölçüde düşük gösteriyor.” ifadesine yer verdiler. SEC’e, kanıtlarını detaylandırmadan “Bay Musk’ın danışmanları tarafından bugüne kadar Twitter tarafından sağlanan bilgilerin ön analizi, Bay Musk’ın, bildirilen mDAU sayısına dahil edilen yanlış ve spam hesapların oranının yüzde 5’ten çılgınca yüksek olduğuna güçlü bir şekilde inanmasına neden oluyor.” saptamasında bulundular.

Bir Twitter temsilcisi, şirketin yönetim kurulundan gelen ve anlaşmayı nihayete erdirmeye zorlamak için yasal işlem başlatacağını söyleyen açıklamasına atıfta bulundu. Cuma gününün erken saatlerde Financial Times, Twitter’ın satın alma anlaşmasını bitirmek için savaşa girmeye istekli olduğunu ve CEO Parag Agrawal’ın içeride daha agresif olduğunu bildirdi.

Bundan sonra ne olacağı belli değil, ancak görünüşe göre Musk ve Twitter uzun bir yasal savaşa doğru gidiyor. Haber, pazar değerinden milyarlarca dolar kaybeden, işe alımlarının çoğunu durduran ve bir anlaşmaya varmaya çalışırken maliyetleri düşürmek amacıyla yaklaşık 100 çalışanını işten çıkaran Twitter için özellikle üzücüdür. Uzun bir yasal mücadelenin, Musk’a ait bir şirket altında geleceklerinin ne olacağı konusunda şimdiden endişelenen Twitter çalışanları arasındaki endişeyi artırması da muhtemel görünüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER