Teknoloji

Elon Musk Twitter Blue’ya abone olan içerik oluşturucularla geliri paylaşacak

twitter mavi tik

Elon Musk, Twitter’ın yanıt dizisi reklamlarından elde edilen geliri Twitter Blue Verified’a abone olan içerik oluşturucularla paylaşmaya başlayacağını söylüyor. Bu arada Musk, “eskiden verilmiş” doğrulanmış işaretlerin “birkaç ay içinde” ortadan kalkacağını ekliyor. Twitter CEO’su bu programın cuma günü başlayacağını söylese de, şu anda nasıl çalışacağına dair çok az ayrıntı var.

Şu anda Blue’ya abone olmak, doğrudan kendi sitesinden satın alınırsa kullanıcılara ayda 8 Amerikan dolarına, Apple App Store veya Google Play üzerinden alınırsa ayda 11 Amerikan dolarına mal oluyor. Ancak Twitter, yıllık 84 dolar ile daha ucuz bir abonelik imkanı da sunuyor. Bunun parasını çıkarmak için kaç tane viral tweet’in atmanın gerekli olduğu belli değil, ancak Twitter’ın şu anda reklamcılarla olan zorlu ilişkisi göz önüne alındığında söz konusu parayı kazanmak kolay olmayabilir.

Bu duyuru birdenbire yapılmış olsa da, Musk son zamanlarda içerik oluşturucular hakkında sıklıkla konuşuyor. Bu hafta başlarında bile bir gelir paylaşımından bahsetmişti. Blue’nun avantajlarından biri, daha yüksek kaliteli ve daha uzun videolar yükleme imkanı sunmasıdır. Bu arada şirket yakın zamanda tweet’lere görüntüleme sayısı bilgisini de ekledi. İlginç bir şekilde, uygulamanın Android sürümünde görüntülenme sayısı, “doğrulanmış görüntülemeler” olarak etiketlenmiştir.

Bazı Twitter kullanıcıları, bir süredir Bahşişler ve Süper Takip özellikleri aracılığıyla platformdan para kazanma seçeneklerine sahip olsa da, site için bir reklam geliri paylaşım programı yeni olacaktır. Ayrıca, Twitter’ın içerik oluşturuculara fon veya reklam paylaştırma yoluyla doğrudan ödeme yapma sistemlerine sahip YouTube, Instagram ve TikTok gibi platformlarla rekabet etmesine yardımcı olacaktır.

Ancak hâlâ bilinmeyen pek çok bilgi var. Ayrıca henüz Twitter’ın destek sayfalarından veya içerik oluşturucu hesaplarından hiçbiri cuma günü başladığı belirtilen bir programla ilgili herhangi bir ayrıntı yayınlamadı.

Twitter’ın içerik oluşturuculara ödemeleri nasıl yapacağı, ne oranda kesinti yapacağı veya hangi türden veya içerikli tweet’lerin para kazanmaya uygun olacağı gibi detaylar henüz netlik kazanmadı. Bu detaylar belli olduğunda aktaracağız.

İLGİLİ HABERLER