Elon Musk Starlink internet uyduları için hız müjdesi verdi

SpaceX’in uydu tabanlı internet sağlayıcısı Starlink, bu yıl içinde bağlantı hızını ikiye katlayacak. Starlink için önemli bir sıçramayı gösteren bu gelişme, SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından duyuruldu.

Starlink hâlihazırda 50 ila 100 Mbps arasında bir bağlantı hızı sunuyor. Starlink beta kit kullanan bir Twitter takipçisine yanıt veren Musk, yıl bitmeden hızın 300 Mbps seviyesine çıkarılacağını belirtti.

300 Mbps daha önce duyulmamış veya çıkılmamış bir hız değil. Ancak bu hız hâlihazırda pek çok kişinin ulaştığı maksimum seviyenin üstünde yer alıyor. Özellikle Starlink’in hedefinde olan düşük ve orta nüfus yoğunluklu bölgelerde bu hıza pek rastlanmıyor.

Musk, hız artırımına ek olarak gecikme süresinin de 20 ms seviyesine gelmesini beklediklerini dile getirdi. Hız testinden alınan ekran görüntülerinde gecikme süresi 34 ve 44 ms olarak görülüyor. Starlink’in web sitesinde beta döneminde öngörülen gecikme süresinin 20 ila 40 ms olduğu belirtiliyor.

Elon Musk tarafından verilen müjdeler, Starlink için ön sipariş döneminde 100 dolar verenleri sevindirecek hamleler olarak değerlendirilebilir. Ancak Musk’ın verdiği sözlere, özellikle tarih hedeflerinden bahsedilenlere, biraz temkinli yaklaşmakta fayda olduğunu unutmamak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Piramit büyüklüğünde bir asteroit Dünya'nın yakınından geçti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NASA'nın Ingenuity Mars helikopterinden dikkate değer uçuş başarısı

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...