Chrome 90 ile “vurgulamak için bağlantıyı kopyala” özelliği geliyor

Chrome 90 sürümüyle gelecek olan bir yenilikle birlikte kullanıcılar, bir web sitesinin önemli olarak işaretledikleri bir bölümü için bağlantı oluşturabilecekler. Bu özellik daha önce Link to Text Fragment olarak adlandırılan bir tarayıcı eklentisi olarak geçen yıl ortaya çıkmıştı. Google şimdi bu özelliği doğrudan Chrome’a ekliyor.

Yeni özelliğin kullanıcılara sunulması işlemi devam ediyor gibi görünüyor. Chrome 90’a güncelleme yapmış olmamıza rağmen bu özelliğin hâlâ etkin olmadığını görüyoruz.

Söz konusu özellik, Google ürün yöneticisi Kayce Hawkins’in yayınladığı bir blog yazısına göre, tarayıcı uzantısının yaptığı gibi çalışıyor: Bir web sayfasını ziyaret edin, yazdığınız metni vurgulayın bir bağlantı oluşturmak istiyorsanız, sağ tıklayın ve “vurgulamak için bağlantıyı kopyala”yı seçin. Daha sonra başkalarıyla paylaşabileceğiniz, diyez işareti (#) ile biten bir URL oluşturulur. Kullanıcılar bu bağlantıyı açtıklarında, sayfanın başlangıcı yerine vurgulanan bölüme gönderilecekler.

Tarayıcı uzantısı kullanıldığında nihai sonucun nasıl göründüğüne dair bir örnek burada bulunabilir. Ne var ki, bu yalnızca Chrome ve Edge tarayıcılarında çalışır.

Chrome 90 sürümünün kullanıcılara dağıtımı başladı. Google, “vurgulamak için bağlantıyı kopyala” özelliğinin bazı kullanıcılar için masaüstü ve Android cihazlarda zaten mevcut olduğunu söyledi. Şirket, özelliğin iOS’e de “yakında gelecek” olduğunu da sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Clubhouse Android uygulaması dünya geneline yayılıyor

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...