BMW iX M60 çift elektrikli motorla yüksek performans sunacak

google news abone ol

CES 2022’de önemli gelişmeleri duyuran otomotiv şirketlerinden birisi de BMW oldu. Çift elektrikli motora sahip BMW iX M60, M serisinin 50 yıllık tasarım geçmişini yüksek performanslı elektrikli otomobillerle birleştiriyor.

Dört çekerli bir araç olan iX M60, 610 beygir gücü üreten çift elektrikli motor taşıyor. 0’dan 97 kilometre hıza 3.6 saniyede çıkan elektrikli otomobil, saatte 250 kilometre hıza ulaşıyor. BMW iX M60’ın maksimum menzili ise 450 kilometre.

Otomobilin bataryası 106 kWh kullanılabilir kapasiteye sahip. Standart 11W AC fişle bu pili 10,5 saatte doldurmak mümkün oluyor. 3.7 kW prizle bu süre 33 saate çıkıyor. DC hızlı şarj desteği sayesinde 50 kW şarjla pilin doluluk oranı 97 dakika içinde yüzde 80 seviyesine ulaşıyor. Bu süre 120 kW ile 40, 250 kW ise ise 35 dakikaya iniyor. Ancak 250 kW güç çıkışlı bir şarj istasyonu bulmanın pek kolay bir şey olmadığını söylemek gerekiyor.

BMW iX M60 çift elektrikli motorla yüksek performans sunacakiX M60 genel hatları itibarıyla orijinal iX’e benziyor. Alüminyum çerçeveye sahip otomobilin tepesinde, arkasında ve kenarlarında ise karbon fiberle güçlendirilmiş plastik kullanılmış. M60 için sekiz farklı dış renk seçeneği sunulurken, Titanyum Bronz seçeneğinin sadece bu modele özgü olduğunun da altı çiziliyor.

M60’ta beş farklı koltuk rengi seçeneği mevcut. Kullanıcılar bu koltuklar için SensaTec ve gözenekli deri kaplamadan biri tercih edilebiliyor. Bowers & Wilkins Diamond çevreleyen ses sistemi, panoramik “Sky Lounge” LED üst panel, uyarlanabilir LED farlar, çeşitli sürücü ve trafik takip sensörleri ile otomobilin bilgi ve eğlence sistemini sesli komutlarla ya da el hareketleriyle kontrol etmeyi sağlayan BMW Natural Interaction (BMW Doğal Etkileşim) sistemi otomobilde kullanıcıları bekliyor.

BMW iX M60 çift elektrikli motorla yüksek performans sunacakBMW iX M60, haziran ayında 106 bin 95 dolardan başlayan fiyatlarla ön satışa çıkacak. Otomobil 2023 itibarıyla yollarda boy göstermeye başlayacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

Avrupa Birliği’nden Twitter’a Dijital Servisler Yasası uyarısı

Avrupa Birliği Twitter'ı ve yeni sahibi Elon Musk'ı kurallarına uyulması konusunda uyardı. Avrupa Birliği'nin Dijital Servisler Yasası'ndan sorumlu komiseri Thierry Breton, mikro blog servisinin...

ÖNE ÇIKANLAR