Avrupa Birliği Apple aleyhinde karar açıklamaya hazırlanıyor

Apple ve Spotify arasında Avrupa’da devam eden hukuk kavgası yakında nihayete erecek gibi görünüyor. Gelen haberlere göre, Avrupa Birliği App Store politikaları nedeniyle Apple aleyhinde bir karar açıklamaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nin rekabet kurumuna göre, Cupertino merkezli şirket birliğin tekel politikalarını ihlâl etti.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz haziran ayından bu yana Apple’ın uygulama içi satın alım işlemlerinde kendi ödeme sisteminin kullanımının zorunlu kılmasını ve sattığı uygulamalar için yüzde 30 komisyon almasını inceliyor. Apple’ın mobil ödemelere yaklaşımı da Avrupa Birliği tarafından ayrıca inceleniyor.

AB’nin rekabetten sorumlu komiseri Margrethe Vestager, Apple’ın cihazları için uygulama ve içerik dağıtımını kontrol eden bir “bekçi” gibi hareket ettiğini belirtmişti. Soruşturma, 2019’da Spotify’ın şikayetiyle başlamıştı. Spotify, Apple’ı Apple Music’e avantaj sağlamak amacıyla ayrımcı politikalar uygulamakla suçlamıştı.

Soruşturmanın başlamasının ardından Epic Games, Match Group ve Tile gibi şirketler de Apple’a karşı Spotify’ın yanında saf tutmuştu. Bu şirketler, uygulama mağazası kurallarının değişmesi için Apple ve Google ile mücadeleye girmiş durumda.

Apple ise Spotify’ın tamamen ticari motivasyonlarla hareket ettiğini öne sürmüş ve katkıda bulunmadan App Store’dan yararlanmaya çalıştığını öne sürmüştü. Buna rağmen, Apple yıllık geliri 1 milyon doların altında olan geliştiricilere uyguladığı kesinti oranını yüzde 15’e çekerek tepkileri azaltmaya çalışmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus Nord 2 için Pac-Man temalı özel versiyon yolda

Avrupa Birliği tarafından Apple aleyhine çıkacak bir kararın benzerleriyle karşılaşmak da sürpriz olmayacaktır. İngiltere, mart ayında Apple’ın App Store politikaları hakkında bir inceleme başlatmıştı. ABD’de ise senatoya bağlı bir komite mobil uygulama mağazalarını mercek altına almış durumda.

Disney 2022’de izleyicilerle buluşacak Marvel filmlerinin gösterim tarihlerini değiştirdi

Disney, Marvel Sinematik Evreni'nden yapımların da aralarında bulunduğu çok sayıda filminin gösterime gireceği tarihi değiştirdi. Variety'nin haberine göre; söz konusu değişiklikler filmlerin yapım sürecinde...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun