Teknoloji

Apple Store’larda çocuklar için Kodlama Saati atölye çalışmaları başlıyor

apple kodlama saatiApple, 4-10 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek binlerce ücretsiz Kodlama Saati atölye çalışması için kayıtları önceki gün başlattı. Ayrıca Swift Playgrounds’da yeni bir eğitim meydan okuması sunuldu ve Apple’ın sunduğu, dünya çapında uygulamalar oluşturmak için herkesin kolayca öğrenip kullanabileceği programlama dili Swift’in öğretimine yardımcı olmak için Everyone Can Code ders programına yeni öğretmen kaynakları eklendi.

Apple’ın belirttiğine göre Apple Store’lar, Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası’nı kutlamak için günlük kodlama atölye çalışmalarıyla bu yıl beşinci kez Kodlama Saati’ne katılıyor. Kodlamaya ilgi duyan küçükler Çocuk Saati atölye çalışmasında kodlamanın temellerini öğrenirken 12 yaş ve üzeri katılımcılar iPad’de Swift Playgrounds’u kullanarak kodlama kavramlarını öğrenebilecek, hatta robotları programlayabilecek. Ayrıca, yeni “Öğretmenlere Özel Salı” atölye çalışmaları, öğretmenlerin yeni kaynakları ve tartışma konularını kullanarak öğrencilere kodlamayı öğretmesine yardımcı olacak.

Swift Playgrounds uygulamasındaki yeni Kodlama Saati meydan okuması, öğrencileri dijital bir robot tasarlamaya ve bu robotu cyborg gözleri ve hula hoop kolları gibi yeni parçalarla özelleştirmeye davet ediyor. Swift Playgrounds, App Store?dan İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Çince ve Japonca dahil 15 dilde ücretsiz indirilebiliyor.

Apple’ın yeni Everyone Can Code ders programı ise okullarda, toplum merkezlerinde ve okul sonrası programlarda kodlama öğretimine başlamayı kolaylaştırmak için yeni Swift Playgrounds meydan okumasını da kapsayan ücretsiz bir Kodlama Saati Kılavuzu’nu da içeriyor. Böylece okullar sadece Swift Playgrounds uygulamasını ve Kodlama Saati kılavuzunu indirerek kolayca bir saatlik Kodlama Saati etkinlikleri düzenleyebilecek.

Yakınınızda bulunan bir Apple Store’da bir kodlama atölye çalışması bulmak ve kayıt olmak için Apple’ın Today web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER