Apple akıllı telefon pazarında son çeyreği Samsung’un önünde kapattı

google news abone ol

apple samsungAraştırma şirketi Gartner, akıllı telefon pazarında 2016’nın son çeyreğine ışık tutan rakamlarını paylaştı. Şirketin verilerine göre, yılın son çeyreğinde küresel akıllı telefon satışları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7 oranında arttı ve 432 milyona ulaştı. Gartner’ın rakamlarında en çok dikkat çeken nokta ise zirvedeki rekabet oldu. Apple Samsung ile olan mücadelesinde 2016’nın son çeyreğini önde kapatmayı başardı.

Cupertino merkezli şirket, 2015’in son çeyreğinde 71.5 milyon iPhone sevkiyatı gerçekleştirmişti. 2016’nın son üç aylık döneminde bu rakam 77 milyona yükseldi. Apple bu yükselişle pazar payını yüzde 2 oranında artırdı ve yüzde 17.9’a çıkarttı.

Samsung ise 2015’in son üç ayında 83.4 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirmişti. 2016’nın son çeyreğinde bu rakam 76.7 milyona geriledi. Bu düşüşle birlikte pazar payı yüzde 20.7’den yüzde 17.8’e gerileyen Güney Koreli şirket, zirvedeki yerini Apple’a bıraktı. Gartner, iki şirketin sevkiyat rakamları arasında 256 bin gibi küçük bir farkın bulunduğuna dikkat çekti.

2016’nın son üç aylık döneminde akıllı telefon pazarında Apple ve Samsung’u yüzde 9.5 pazar payıyla Huawei takip etti. Listenin dördüncü sırasında ise Oppo bulunuyor.

Apple Samsung rekabetinde 2016 genelinde Samsung önde

2016’nın geneline bakıldığında ise toplam 1.5 milyar akıllı telefon sevkiyatının gerçekleştirildiği görülüyor. Bu rakam, bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 oranında bir artışı gösteriyor. Samsung, yıl genelinde zirvedeki yerini koruyor. 2016’da toplam 306.4 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiren Güney Koreli şirket, yüzde 20.5’lik bir pazar payına sahip. Apple ise yüzde 14.4 ile ikinci sırada yer alsa da, şirketin pazar payının bir yıl önce yüzde 15.9 olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Çinli akıllı telefon üreticileri Huawei ve Oppo, Samsung ve Apple’ı takibi sürdürüyor. Her iki şirket de akıllı telefon pazarının devlerinden pazar payı çalmayı başardı. Huawei payını yüzde 7.3’ten yüzde 8.9’a, Oppo ise yüzde 2.8’den yüzde 5.7’ye yükseltti.

BlackBerry’nin işletim sistemi pazarındaki payı sıfıra düştü

Gartner’ın raporunda mobil işletim sistemlerinin pazar paylarına dair rakamlar da yer alıyor. Rapora göre, yılın son çeyreğinde satılan akıllı cihazların yüzde 81.7’si Android ile çalışıyor. Yüzde 17.9’unda ise iOS bulunuyor. BlackBerry’nin işletim sistemi pazarındaki payı ise yılın son çeyreği itibarıyla yüzde 0.0481’e geriledi. Gartner’ın raporunda bu pay yüzde 0 olarak gösteriliyor. Kanadalı şirket, yılın son çeyreğinde 207 bin 900 BlackBerry işletim sistemli cihaz sattı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

ÖNE ÇIKANLAR