Apple aşı karşıtı uygulamayı App Store’dan çıkardı

Mobil uygulama mağazaları, yanlış bilgiler yayan ve geniş kitlelere ulaşan bir aşı karşıtı platforma karşı daha sert bir tavır içine girdi. Bloomberg’in haberine göre, Apple “Unjected” adını taşıyan ve aşı karşıtı kişilerin kullandığı sosyalleşme ve çöpçatanlık uygulamasını App Store’dan çıkardı. Söz konusu kararın COVID-19 salgınıyla ilgili konsept ve temalara yönelik yanlış referanslar nedeniyle verildiği belirtildi.

Unjected kendisini insanların tıbbi otonomi ve ifade özgürlüğü bulmasına yardımcı olacak bir yer olarak tanımlıyor. Ancak platformda yapılan paylaşımlarda aşıların genlerle oynadığı, 5G’ye bağlandığı ve biyolojik silah olarak kullanılabildiği gibi yanlış bilgiler veriliyor.

Unjected Android tarafında da benzer bir mücadele veriyor. Google, 16 Temmuz’da Unjected’a uygulamadaki yanlış bilgilerin kaldırılması için iki haftalık bir süre vermişti. Geliştiriciler bu talebe karşılık uygulamanın sosyal akışını kaldırmıştı. Ancak uygulamanın geliştiricilerinden Shelby Thompson, hem akışı hem de yanlış bilgi içeren paylaşımları geri getireceklerini belirtmişti.

Unjected’ın Instagram hesabı da hâlâ erişime açık durumda. Ancak bu hesapta genellikle özgürlük temalı paylaşımlar yapılıyor. mRNA aşılarının DNA’yı bozduğu gibi yanlış bilgilere ise yer verilmiyor.

Apple konuyla ilgili olarak Engadget sitesine gönderdiği açıklamada, aşı karşıtı Unjected platformunun COVID-19 ile ilgili güvenilir bilgiler verme politikasına aykırı davrandığı gerekçesiyle App Store’dan çıkarıldığını belirtti. Apple, Unjected’ın dürüst olmayan taktikler uyguladığını da iddia etti.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun