Apple AirTag ile ilgili yeni yanlış uyarı şikayetleri var

google news abone ol

Apple’ın AirTag aygıtları, Wall Street Journal tarafından geçtiğimiz hafta içinde yayınlanan bir habere göre, iPhone kullanıcılarının kafasını karıştıran hayalet uyarılar gönderiyor. Geçen yıl bu zamanlarda piyasaya sürülen bu cihaz, uzun bir süre boyunca üzerinde bilinmeyen bir AirTag tespit edildiğinde kullanıcıları uyarmak için tasarlanmış takip önleme mekanizmaları içeriyor. Buradaki temel amaç, AirTag’lerin insanları izinleri olmadan izlemek için kullanılmasını engellemektir.

Söz konusu haber, bu yanlış uyarıların genellikle gecenin bir yarısında meydana geldiğini ve son haftalarda ortaya çıkmaya başladığını dile getiriyor. Bir kişi bilinmeyen bir AirTag uyarısı aldığında, AirTag’in kendisinde nerede ve ne kadar süreyle algılandığını gösteren bir harita görüyor. Ancak sözü edilen yanlış alarmlara, bir kişinin konumundan yayılan birkaç düz çizgiyi gösteren haritalar eşlik ediyor. Bilinmeyen bir AirTag uyarısı gördüyseniz, bu oldukça sıra dışıdır ve sistemde bir hata olduğunu gösterir.

Bu yanlış alarmın ne kadar yaygın olduğu belli değil, ancak birkaç kullanıcı, Reddit ve diğer sosyal medya platformlarında benzer durumları bildirmiş. Ayrıca, çeşitli kullanıcılar da AirPods’ları tarafından tetiklenen kafa karıştırıcı uyarılar gördüklerini bildirdiler. Apple, son bir güncellemeyle birlikte bu tür yanlışlıkla tetiklenen uyarıları ayırt etmeyi kolaylaştırmıştı.

WSJ haberinde, kullanıcılar özellikle üzerlerinde herhangi bir AirTag bulamadıklarında, uyarıların kendilerini zor durumda bıraktığını söylüyor. Bir örnekte, bir kullanıcı sözde bilinmeyen AirTag’i bir ses çalmaya zorlayamadığını ve Bul uygulamasının AirTag’e erişemediğini söylediğini dile getiriyor.

Bu yılın şubat ayında, istenmeyen takiplerle ilgili çok sayıda şikayet ve raporun ardından Apple, bilinmeyen AirTag’lerin insanları daha erken uyarmasını ve sesli uyarılarda daha yüksek tonları vurgulamayı amaçladığını söylemişti. Apple şu anda 1.0.301 numaralı bir ürün yazılımı güncellemesinde ikinci yeniliği AirTag’ler için sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 15 Pro'nun titreşimli tuşları için yeni ipucu

Yanlış AirTag alarmlarının artması, kullanıcıların bunlara karşı olan hassasiyetlerinin azalmasını ve doğru uyarıların da arada kaynayıp gitmesine neden olabilir. Bu nedenle söz konusu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması büyük önem taşıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy S22 ve Z Fold 4’te fiyat fırsatı N11’de (Günün Fırsatları)

Yeni bir akıllı telefon satın almayı düşünüyorsanız ve bütçe konusunda herhangi bir limitiniz yoksa, Samsung'un 2022 model iki amiral gemisi telefonu N11'de indirimli olarak...

Xiaomi 13 serisinin resmi tanıtım tarihi belli oldu

Xiaomi bu yıl, amiral gemisi akıllı telefonlarını geçen yıla göre biraz daha erken tanıtmaya karar verdi. Hatırlayacak olursanız, Xiaomi 12 serisinin Çin lansmanı Aralık...

Elon Musk: Twitter’a yeni kullanıcı kaydı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Bundan bir ay önce Twitter'ı devralan Elon Musk, mikro blog servisinin yeni kullanıcı kaydında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. Kişisel hesabından platformun...

NASA’nın Orion uzay aracı Apollo 13’ün rekorunu kırdı

Artemis 1 Orion mürettebat aracı, bir NASA uçuşu için yeni bir rekor kırdı. Cumartesi günü Türkiye saatiyle yaklaşık 16.40'ta, Orion daha önce insan astronotları...

ÖNE ÇIKANLAR