Google balonla internet erişimi projesini sonlandırıyor

Google’ın çatı şirketi Alphabet, Loon adını taşıyan ve stratosferde gezinen balonlarla internet erişimi sağlayan projesini sonlandıracağını açıkladı. Loon, Alphabet’in “çılgın projeler” üzerinde çalışan X birimi tarafından geliştirilmişti. Söz konusu birim otonom sürüş ve drone’la teslimat gibi projelere de öncülük etmişti.

Alphabet’ten yapılan açıklamada, Loon’un iş modelinin sürdürülemez olduğu belirtildi. Şirket, maliyetlerin operasyonu sürdürecek kadar aşağıya çekilemeyeceğinin altını çizdi. Alphabet’in X biriminin başındaki isim olan Astro Teller, konuyla ilgili olarak şu ifadeyi kullandı: “Projenin ticari olarak uygulanabilmesi bizim umduğumuzdan çok daha uzun sürdü ve riskli oldu. Bu nedenle zor da olsa Loon’u kapatma kararı aldık.

2013’te duyurulan Loon, üç yıl önce X bünyesinde bağımsız bir girişim hâline gelmişti. Projeyle dünyanın ücra noktalarına ve kırsal bölgelere geniş bant internet bağlantısının götürülmesi amaçlanmıştı.

Bu projenin hayata geçirilmesinde temel motivasyon ise hayırseverlik değilidi. Google, projeyle yazılım ve hizmetlerini daha fazla kişiye ulaştırmayı hedeflemişti. Daha fazla kişinin çevrimiçi hâle gelmesi, daha çok kişinin arama, harita ve YouTube gibi servislerden faydalanmasını mümkün kılıyor.

Loon için temmuz ayında Kenya’da bir pilot program başlatılmıştı. Servis, 2017’de Porto Riko’da Maria Kasırgası’nın ardından da internet bağlantısı sağlamak için kullanılmıştı. Loon projesinde çalışanlar, Alphabet ve Google bünyesinde farklı birimlere kaydırılacak. Az sayıda çalışanın ise Kenya’daki operasyonun tamamlanması için görev yapacağı açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mozilla Firefox kullanıcılarına ilgili bağlantılar önerecek

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Pixel 6 Pro bu sefer ekranı açık biçimde görüldü

Google, bünyesinde uzun süredir geliştirilmekte olan Tensor çipiyle çalışacakları da dahil olmak üzere, ağustos ayında telefonları duyurarak Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ile...

SharePlay iOS 15.1 beta sürümüyle geri geldi

SharePlay, pazartesi günü yayınladığı ilk iOS 15 sürümünde yer almamıştı. Apple, bu özelliği işletim sisteminin çıkışının planlandığı zamana yetiştirmek yerine sonbaharın ilerleyen zamanlarında çıkarmaya...

Safari 15 güncellemesi macOS Monterey’den önce geldi

Apple, macOS Big Sur ve Catalina için Safari'nin yeniden tasarlanmış bir sürümünü yayınladı. Yakında çıkacak macOS Monterey sürümünün bir parçası olarak duyurulmuş olan güncelleme,...