Yurt dışından satın alınan telefon için kayıt ücreti artıyor

Yurt dışından satın alınan cep telefonları için alınan kayıt ücreti son yıllarda büyük artış göstermişti. Birkaç ay önce yapılan artışla 1500 TL’ye çıkan yurt dışı telefon kayıt ücreti, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yine artacak.

Geçtiğimiz yıllarda oldukça cüzi miktarda olan bu yurt dışından getirilen telefonlar için kayıt ücreti, özellikle son iki yılda dikkate değer oranlarda artırıldı. Bir yıl önce bu zamanlarda 170,70 TL olan ücret, Kasım 2018?de 500 TL’ye, Aralık 2018’de de 618 TL’ye çıkarılmıştı. Son olarak Temmuz 2019’da da 1500 TL olmuştu.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı, 2020 yılında uygulanacak Motorlu Taşıtlar Vergisi için yapılan düzenlemeyi duyuruyor. Bunun yanı sıra devletin pasaport, ehliyet ve diğer belgeler için belirlediği yeni ücretler ve çeşitli cezaların tutarları da resmileşti. Artış oranı yüzde 22.58 olarak belirlendi. Bu nedenle yurt dışından getirilen cep telefonu için alınan kayıt ücreti de artacak.

Yapılacak olan artışla birlikte hâlihazırda 1500 TL olan kayıt ücreti, 1838 TL’ye çıkmış olacak. Böylelikle yurt dışından telefon satın almış olan tüketicilerin telefonlarını kayıt ettirmeleri ceplerinden daha fazla para çıkacak.

Akıllı telefon fiyatlarının yurt dışına göre oldukça yüksek seviyede seyretmesi nedeniyle yurt dışından akıllı telefon satın alma çok başvurulan bir yönten. Ne var ki, bu telefonların Türkiye?de kullanılabilmesi için IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Bunun için de yurt dışından satın alınan telefon harcı olarak da adlandırılan bir ücretin ödenmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

Yurt dışında bir iPhone satın almanın maliyeti ne olur?

Yurt dışından satın alınan akıllı telefonların başında iPhone geliyor. Özellikle şu anda Amerika’dan iPhone 11 ya da Amerika’dan iPhone 11 Pro veya 11 Pro Max satın almak oldukça ilgi gören konular arasında yer alıyor.

5.8 inç ekranlı iPhone 11 Pro’nun 64 GB kapasiteli versiyonu Türkiye’de 10999 TL’ye satılıyor. Aynı telefonun ABD’deki fiyatı; vergi hariç 999 dolar. Haberi yazdığımız sıradaki döviz kuruna göre bu tutar 5935 TL’ye karşılık geliyor. Yüzde 8?lik KDV olduğunu varsayıp bunu da eklediğimizde fiyat 6410 TL’ye çıkıyor.

1500 TL’lik harcı da eklediğimizde, yurt dışında 64 GB kapasiteli bir iPhone XS satın almanın maliyeti 7910 TL’ye denk geliyor. Bunun üstüne bandrol ücreti ve bunun gibi ek ücretlerin eklenmesi durumu söz konusu olabilir. Ancak bu durumda bile yurt dışından iPhone 11 Pro satın almak hâlâ ucuza gelmiş oluyor.

iPhone 14 tamamen yeni tasarımla gelebilir

iPhone 13 serisi henüz birkaç gün önce piyasaya çıktı. Ancak bu, gelecek yılın iPhone'ları için dedikoduların etrafta dolaşmaya başlamasını engellemiyor. 9to5Mac'in haberine göre; Bloomberg'in...

Netflix Tudum etkinliğinden öne çıkan duyurular ve fragmanlar

Netflix, cumartesi günü ilk Tudum etkinliğini gerçekleştirdi. Pek çok şeyin gösterimi bu üç saatlik canlı yayında yer aldı. 70'den fazla dizi ve 28 film...

The Witcher 2. Sezon fragmanı ve 3. sezon müjdesi geldi

Netflix'in Tudum etkinliğinde çok sayıda Geralt of Rivia içeriği vardı. The Witcher'ın yaklaşan ikinci sezonu, yayıncının büyük gösterisinde önemli bir varlıktı. Hayranlar, Continent'te yaşamın...

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Bu haberi arkadaşınızla paylaşın