YouTube Super Thanks ile içerik oluşturuculara bahşiş için yeni bir yol sunuyor

YouTube izleyicileri yakında desteklerini ve paralarını en sevdikleri içerik oluşturucularına göndermenin yeni bir yoluna sahip olacaklar. İçerik oluşturuculara bahşiş vermenizi sağlayan Super Thanks, yani Süper Teşekkürler adlı yeni bir araç şimdi platformda test ediliyor.

Bu özellik, kullanıcıların 2 ila 50 Amerikan doları (veya bölgesel para birimi eşdeğeri) arasındaki dört fiyat noktasından birini seçerek bir içerik oluşturucuyu alkışlamasına olanak tanıyor. Bir kullanıcı bu dört seçenekten birini satın aldığında, ekranda bir kutlama animasyonu görülüyor ve yorumlar bölümünde videonun altında kendi adıyla renkli bir yorum yer alıyor. İçerik oluşturucuları bu mesajlar için normal yorumlarda olduğu gibi yanıt verebilecekler.

YouTube, geçen yıl boyunca bu aracı İzleyici Alkışı adlı ayrı bir isimle test ediyordu. Şimdiyse Super Thanks olarak adlandırılan bu uygulama masaüstü, Android ve iOS’te 68 ülkede beta olarak kullanımda bulunuyor.

Super Thanks, YouTube’un içerik oluşturucular için doğrudan ödeme imkanı olarak eklediği dördüncü seçenektir. Ayrıca platform içerik oluşturucuların aylık abonelikler sunmasına olanak tanıyan kanal üyelikleri de sunuyor. Bunların yanı sıra canlı yayınlar sırasında izleyicilerin sohbet üzerinden bahşiş bırakmasına olanak tanıyan Super Stickers ve Super Chat özellikleri de mevcut. Ancak Super Stickers ve Chat canlı yayınlarda kullanılabilirken, Super Thanks yüklenmiş olan tüm uygun videolarda kullanılabilir.

YouTube, uygun içerik oluşturuculara videolarının önünde, ortasında veya sonunda yayınlanan reklamların gelirinin bir kısmını ödüyor. Ancak bu gelir akışı her zaman güvenilir değildir ve reklamverenlerin tartışmalar sırasında YouTube’dan geri çekildiği zamanlarda önemli ölçüde daralmıştır. İçerik oluşturuculara doğrudan izleyicilerden ödeme alma seçenekleri sunmak, reklamcılığa tamamen bağımlı olmamalarını sağlar ve yedek bir gelir akışı oluşturur.

İçerik oluşturucuların Super Thanks’e erişebilmeleri için YouTube İş Ortağı Programı’nın bir parçası olmaları gerekiyor. Beta dahilindeki faaliyete geçişin rastgele olacağını, ancak yılın ilerleyen zamanlarında tüm iş ortaklarının bu özellikten yararlanabileceği de belirtiliyor.

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...