Wordle nedir, Türkçe versiyonu nerede bulunur, nasıl oynanır?

google news abone ol

Eğer Twitter’ı aktif biçimde kullanıyorsanız, son zamanlarda takip ettiğiniz bazı kişilerin yeşil, sarı ve gri renklerde kutucuklardan oluşan paylaşımlar yaptığını görürsünüz. Bu paylaşımlar onların Wordle oyun skorlarını gösteriyor ve seçilen günün kelimesini kaç tahminle bildiklerini gösteriyor. Peki, giderek daha popüler hâle gelen ve geçtiğimiz günlerde New York Times’ın satın aldığı Wordle nedir, nasıl oynanır, Wordle Türkçe oyunu nerede bulunur gibi soruların cevapları bu dosya niteliğindeki yazıda yer alıyor.

Wordle oyunu nerede oynanır?

Wordle oyunu web tabanlı bir oyun, oynamak için herhangi bir uygulama indirmeniz gerekmiyor. Ancak son zamanlarda Android ve iOS için çeşitli kopya oyunları çıkmaya başladı ve bunların bazıları kötü niyetli yazılımlar içerebiliyor. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

wordle nedir

Wordle’ı mobil veya masaüstü internet tarayıcısından www.powerlanguage.co.uk/wordle/ adresine girerek oynayabilirsiniz. Gece yarısına kadar zamanınız var, her gün günün kelimesi yeniden belirleniyor, bu da 24 saat boyunca oynayabileceğiniz yeni bir oyunun olduğu anlamına geliyor. Bu da her bir oyunun bir günlük süresinin olduğunu gösteriyor. İsterseniz gün içinde belirli aralıklarla tahminde bulunarak bulmacayı tamamlayabilirsiniz. Bulmacayı çözmeye çalıştığınız internet tarayıcısı sekmesini veya tarayıcıyı tamamen kapatsanız bile, oyundaki ilerlemeleriniz kaybedilmiyor.

Wordle Türkçe oyunu var mı, nerede oynanır?

Evet, bu popüler oyunun Türkçesi de yapıldı. f.github.io/world-tr/ veya wordleturkce.com adresine giderek Wordle Türkçe oyununu oynayabilirsiniz.

Wordle nasıl oynanır?

Wordle oyununda her gün beş harfli bir kelime belirleniyor ve o kelimeyi 6 denemede bulmanız gerekiyor. Her tahmin 5 harfli doğru bir kelime olmalı. Tahmininizi yazın ve Enter tuşuna basın.

wordle nedir

Her tahminden sonra kutucukların renkleri, tahmininizin yakınlığına göre değişecektir. Örneğin, ABONE kelimesi tahmininde bulundunuz. A harfi günün kelimesinde var ve doğru yerde. Bu durumda A harfi yeşil renkte yanacaktır. GİZEM kelimesini tahmin ettiğiniz, İ harfi sarı renkte yanacaktır. Bu durumda günün kelimesinde olduğu, ancak yerinin yanlış olduğu anlaşılacaktır. Eğer yazdığınız tahminde yer alan herhangi bir harf, günün kelimesinde yoksa, o harf gri renkte gösterilecektir.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde gördüğünüz gibi, tahmin edilen doğru ve yanlış harfler ve bunun sonucunda bulmacaların sonuçları görünüyor.

Başlangıçta günün kelimesini altı tahmin sonucunda bulabilir veya bulmacayı çözmekte başarısız olabilir. Ancak zaman geçtikçe oyunu ve stratejiyi kavrayacak ve her geçen gün isabet oranınızı yükselteceksiniz. Size tavsiyemiz, oynadığınız dile göre, o dilde en çok kullanılan harfleri tercih etmeniz olacaktır. Scrablle oyununa aşina olanlar bilirler, sık kullanılan ve sayıca fazla olan harflerin puanları düşüktür. M, S, A, E gibi Türkçede sık kullanılan kelimeleri içeren tahminlerle bulmacayı çözmeye başlayabilirsiniz.

wordle nedir

Twitter’da görülen renkli Wordle kutucuklarının anlamı nedir?

Oyunu çözenler, kaç tahminde ve harf isabetiyle çözüme gittiklerini Twitter’da veya başka paylaşım ortamlarında herkese açıklayabiliyor. Bu paylaşımlarda günün kelimesi görülmüyor, ancak sizin bu oyunda ne kadar usta olduğunuz ortaya çıkıyor. Eğer aşağıdaki tweetlerde görüldüğü gibi altı kutucuk dizisi alt alta dizilmişse, bu durum bulmacaların altıncı tahminin sonunda çözüldüğü anlamına geliyor. Her bir tahminde ne kadar harfin, doğru yeriyle birlikte tahmin edildiği de renkli kutucuklarla gösteriliyor.

Wordle ile ilgili bilmeniz gereken başka detaylar

Wordle oyunu popüler hâle geldikçe farklı versiyonları çıkıyor. Renk körleri için yüksek kontrastlı bir versiyon varken oyunun koyu modu da mevcut. İngilizce veya Türkçe versiyonda sağ üst köşedeki dişli simgesine girerek Ayarlar sayfasını açabilirsiniz. Burada Koyu Tema ve Renk Körü modu seçenekleri mevcut. Ayrıca Zor Mod olarak adlandırılan, ortaya çıkan herhangi bir ipucunun sonraki tahminlerde kullanılmasını gerekli kılan bir mod da mevcut.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Predator Helios 300 SpatialLabs Edition ile oyun deneyimine yeni bir boyut

Acer bugün, oyun dünyasına gözlüksüz, stereoskopik 3D deneyimini getiren Predator Helios 300 SpatialLabs Edition oyun dizüstü bilgisayarını duyurdu. Predator Helios 300 SpatialLabs Edition, SpatialLabs...

Acer Swift ve Spin serilerine 12. Nesil Intel Core takviyesi

Acer çarşamba günü; Swift ve Spin serilerinin, tümü 12. Nesil Intel Core işlemcilere sahip ve Windows 11 uyumlu yeni dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Şirketin belirttiğine...

Keenetic Hero 4G İncelemesi

Yaz geliyor, çok yakında yazlık evlerin yolunu tutmalar veya karavanlarla tatil alanlarına seyahatler başlayacaktır. Son yıllarda bu gibi mekanlarda mobil şebekeler üzerinden sürekli internet...

Netflix Kuş Uçuşu dizisinin yayın tarihini duyurdu, ilk kareleri paylaştı

Netflix, Kuş Uçuşu adını taşıyan yeni Türk orijinal dizisinden ilk kareleri paylaştı. Dizide biri X diğeri ise Z kuşağını temsil eden iki kadının hikayelerinin...

Samsung ve Google arasındaki iş birliği yeniliklerle devam edecek

Samsung, Mobil Deneyim Başkan Yardımcısı ve Müşteri Deneyimi Birimi Başkanı Patrick Chomet'in imzasıyla yayınladığı makaleyle Google ile devam eden ortaklığı ve gelecekte kullanıcılara sunacakları...

Elon Musk-Twitter anlaşmasının geleceği bot sayısına bağlı

Elon Musk ve Twitter arasındaki ilişki her geçen gün yılan hikayesine dönüyor. Twitter'daki bot hesaplarının toplam kullanıcı sayısının yüzde 20'sinden fazlasına tekabül ettiğini öne...