Windows PC’nizin ekran kilidini Android telefonunuzun parmak izi sensörüyle açın

PC’ler, hem dizüstü bilgisayarlar hem de masaüstü bilgisayarlar en sonunda biyometrik kimlik doğrulama kervanına katılıyor. Çoğu dizüstü bilgisayarda Windows 10‘un Hello adlı yüz tanıma sistemi bulunuyor. Bununla birlikte parmak izi sensörü taşıyan modeller de artmaya başladı. Ne var ki, parmak izi okuyuculu akıllı telefonlarla karşılaştırıldığında, bunların sayısı hâlâ düşük kalıyor.

PC’nizin kilidini açmak için akıllı telefonunuzun ekran kilidini kullansanız, güzel olmaz mıydı? Doğrusunu bunu yapabilirsiniz. Eğer bir Android telefonunuz ve Windows PC’niz varsa, bazı üçüncü taraf uygulamalar bunu yapmaya izin veriyor.

Aslında Samsung markalı akıllı telefona sahip olanların işi biraz daha kolay. Samsung Flow adlı uygulama sayesinde Galaxy telefonunuzun parmak izi sensörünü Windows bilgisayarınızın ekran kilidini açmak için kullanabilirsiniz. Ne var ki, bu uygulamanın kullanımı bir kısım Samsung akıllı telefonuyla sınırlı. Aynı zamanda sadece Windows 10 bilgisayarlar destekleniyor.

XDA forumu üyesi Andrew-X tarafından geliştirilmiş olan Remote Fingerprint Unlock uygulaması ise daha fazla telefonla ve Windows versiyonuyla çalışıyor. Android 6.0 Marshmallow veya daha yeni sürümle çalışan ve parmak izi sensörlü bir akıllı telefon yetiyor. Windows tarafında ise Windows Vista‘ya kadar geriye doğru destek sunuluyor.

Eğer uygulama içinden 8,89 TL’lik ödeme yaparsanız, Pro kullanıcı olabilirsiniz. Bu sayede Wake-on-LAN, birden fazla PC için destek veya PC başına birden fazla kullanıcı desteği gibi ek özelliklerden yararlanabilirsiniz. Reklamsız kullanım da cabası.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nothing ilk ürünü olan kablosuz kulaklık Ear (1)'i tanıttı

Sistemin kullanımı için her iki taraftaki cihaza da uygulamaları yüklemeniz gerekiyor. Remote Fingerprint Unlock uygulaması Google Play Store’da bulunuyor. Bu sayede güvenlik tarafındaki soru işaretleri varsa, bunlar ortadan kalkıyor. Windows Fingerprint Credential Module olarak adlandırılan kimlik doğrulama modülünün ise geliştiricinin Google Drive hesabı üzerinden Windows bilgisayara indirilip kurulması gerekiyor.

Geliştirici, her iki platformda sunduğu ürünlerinin güvenilirliğini kanıtlamak için epey çaba sarf ediyor. Yine de, bu tür uygulamalara her zaman biraz şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Bununla birlikte, rahatlık söz konusu olduğunda, bu uygulamanın dışında ortada çok fazla seçenek de bulunmuyor.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...