Ana Sayfa Yazılım Windows 10X sadece katlanabilir cihazlarla sınırlı kalmayacak

Windows 10X sadece katlanabilir cihazlarla sınırlı kalmayacak

Microsoft yakında çıkacak Windows 10X işletim sistemi için hazırladığı bir dahili tasarım dokümanını yanlışlıkla yayınladı. WalkingCat tarafından dikkat çekilen bu doküman, kısa süre için internet üzerinden erişime açık kaldı.

Tasarım dokümanı, Microsoft’un Windows 10X işletim sistemiyle ilgili planları hakkında daha fazla detay elde etmemizi sağlıyor. Yazılım devi Windows 10X’i Surface Neo donanımını çalıştıracak işletim sistemi olarak duyurmuştu. Ancak aynı zamanda benzer çift ekranlı cihazları da çalıştıracak.

Microsoft şimdiye kadar sadece Windows 10X’in katlanabilir ve çift ekranlı cihazlar için çalışacağını söylemişti. Aynı zamanda hem Başlat menüsü hem de görev çubuğunda yaptığı bazı düzenlemeleri göstermişti. Ancak şimdi şirketin bu değişiklikleri geleneksel dizüstü bilgisayarlara da getirmeyi planladığını öğreniyoruz. “Hem kapaklılar hem de katlanabilirler için; görev çubuğu, modelde bazı alternatifler oluşturmak için çekilebilecek bir dizi “kaldıraç” ile aynı temel model olacaktır.” ifadesi kullanılıyor.

Windows 10X’te Microsoft, Başlat menüsünü Başlatıcı olarak nitelendiriyor. Bu bölümde yerel aramaya biraz daha fazla odaklanılıyor. Dokümanda, “Arama, web sonuçları, kullanılabilir uygulamalar ve cihazınızdaki belirli dosyalarla sorunsuz bir şekilde entegre edilmiştir.” deniliyor. Ayrıca “Önerilen içerik, en sık kullanılan ve en son kullandığınız uygulamalara, dosyalara ve web sitelerine göre dinamik olarak güncellenir.” ifadesi geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft gazetecileri işten çıkarıp yerlerine yapay zekâyı koyuyor

Windows 10X aynı zamanda Windows Hello yüz tanıma odaklı kimlik doğrulama deneyimini iyileştirecek. Windows 10X dokümanında, “Ekran açıldığında hemen bir kimlik doğrulama durumuna geçersiniz. Windows 10’da ise kimlik doğrulaması yapmadan önce kilit perdesini kapatmanız gerekir.” ibaresi kullanılıyor. “Aygıtı uyandırdıktan sonra, Windows Hello Face kullanıcıyı anında tanır ve anında masaüstüne geçer.”

Sızan dokümanın bir yerinde Microsoft, “Modern Dosya Gezgini”nden de bahsediyor. Şirket uzun zamandır geleneksel Dosya Gezgininin daha modern bir Evrensel Windows Uygulaması versiyonu üzerinde çalışıyordu. Bu yeni uygulama en sonunda Windows 10X ile çıkacak gibi görünüyor. Dokunmatik ekran dostu olacak bu uygulama Office 365, OneDrive ve diğer bulut servislerinde depolanan dokümanlar için de kolay erişim sağlayacak.

Microsoft, Windows 10X’te Aksiyon Merkezi de olarak adlandırılan bildirim merkezini ve hızlı ayarları da basitleştiriyor. Bu sayede kritik cihaz ayarlarına daha hızlı erişim sağlanacak ve pil ömrü gibi bazı önemli bilgilerin gösterimine öncelik verilecek. Windows 10X burada özelleştirme imkanı da sunacak. Ancak Wi-Fi, hücresel veri, Bluetooth, uçak modu, döndürme kilidi ve projeksiyon varsayılan hızlı ayarlar olarak kalacak.

Office tarafında ise Microsoft Windows 10X için Evrensel Windows Uygulaması yerine Windows Office’in geleneksel Win32 versiyonlarına ve Office.com‘dan PWA web versiyonlarına öncelik veriyor. Microsoft’un Office Mobile uygulamalarının evrensel Windows uygulamaları var, ancak şirket geçen yıl bunların geliştirme çalışmalarını askıya almıştı. Görünüşe göre gelecek yıl, 2020’nin sonlarında piyasaya çıkacak Surface Neo’da Windows 10X dağıtılmadan önce, Office’in web versiyonlarına önemli yatırımın yapıldığını göreceğiz.

Güncel teknoloji haberleri her sabah posta kutunuzda. Hemen abone ol!

Huawei P40 İncelemesi

Her ne kadar şu sıralar Huawei P40 serisinin dikkatleri üzerine çeken, en iyi performansı sunan modeli P40 Pro olsa da, bu seriye adını veren...

TCL 10L İncelemesi

Uzun yıllar boyunca başka şirketler için telefon üreten TCL, artık kendi markasını kullandığı cihazlarla akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Bu yolculuğa TCL Plex ile...

‘Yeni normal’de MediaMarkt’ta alışveriş nasıl oluyor? [Video]

MediaMarkt mağazaları mart ayının sonlarına doğru yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla geçici olarak kapatılmıştı. Salgının ilk dalgasının atlatıldığına dair işaretlerin ardından devlet...

MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyası ile tüm ihtiyaçlarınız için kaçırılmayacak fırsatlar

Türkiye'nin dört bir yanındaki MediaMarkt mağazaları sağlıklı bir alışveriş ortamı için yürütülen 3 kademeli bir hijyen planı çerçevesinde bugün kapılarını açtı. MediaMarkt, mağazaların yeniden...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun