WhatsApp’ın kaybolan mesaj özelliğinin detayları netleşiyor

WhatsApp kaybolan mesajlar özelliğini yakında kullanıcılarıyla buluşturacak. Ancak bu özellik kullanıcıların beklediği kadar esneklik sağlamayacak gibi görünüyor.

WhatsApp’ın kaybolan mesajlar özelliğini sunmaya hazırlandığı birkaç aydır biliniyor. Ancak bu özelliğin nasıl işleyeceği konusunda popüler haberleşme servisi tarafından pek fazla detay paylaşılmamıştı. WhatsApp konuya dair sessizliğini sonunda bozdu.

WhatsApp’ın beta sürümlerini kullananlar, mesajların kaybolması için 1 saat, 1 gün, 1 hafta ve 1 yıl gibi seçeneklerin sunulacağını belirtmişti. Ancak WABetaInfo sitesi tarafından ortaya çıkarılan Sık Sorulan Sorular sayfası, ilk etapta kullanıcılara sadece 7 gün seçeneğinin sunulacağını gösteriyor.

İlgili sayfada şu ifadeler yer alıyor: “Kaybolan mesajlar özelliğini aktif hâle getirerek WhatsApp’ta kaybolan mesajlar gönderebilirsiniz. Bu özellik aktif hâle geldiğinde özel sohbetlerde veya grup sohbetlerinde gönderilen mesajlar 7 gün sonra otomatik olarak kayboluyor. Son seçim sohbetlerdeki tüm mesajları kapsıyor.”

“Bu seçim daha önce gönderdiğiniz veya aldığınız mesajları etkilemeyecek. Bireysel sohbetlerde her iki taraf da kaybolan mesajları aktif hale getirebilecek veya devredışı bırakabilecek. Grup sohbetlerinde ise bu özelliğin kontrolü grup yöneticilerinde olacak.”

Burada bazı noktalar dikkat çekiyor. Öncelikle gönderilen bir mesaj 7 gün içinde okunmazsa, sohbet ekranından silinse bile bildirim ön izlemesinde görünecek. Kaybolan bir mesaja alıntıyla yanıt verilirse, alıntı kısmında gösterilen mesaj orijinali kaybolsa bile yine görünmeye devam edecek. Buna ek olarak, başka bir sohbete iletilen kaybolan mesaj da görülebilecek. Mesaj silinmeden önce yapılan yedeklemelerde de silinen mesajları görmek mümkün olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung'un ilk katlanabilir tabletinin çıkışı için yeni iddia

WhatsApp kaybolan mesajlar özelliğini bir süre daha test etmeye devam edecek gibi görünüyor. Şirketten özelliğin çıkış tarihi konusunda henüz bir işaret gelmiş değil.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...