WhatsApp’ın kaybolan mesaj özelliğinin detayları netleşiyor

WhatsApp kaybolan mesajlar özelliğini yakında kullanıcılarıyla buluşturacak. Ancak bu özellik kullanıcıların beklediği kadar esneklik sağlamayacak gibi görünüyor.

WhatsApp’ın kaybolan mesajlar özelliğini sunmaya hazırlandığı birkaç aydır biliniyor. Ancak bu özelliğin nasıl işleyeceği konusunda popüler haberleşme servisi tarafından pek fazla detay paylaşılmamıştı. WhatsApp konuya dair sessizliğini sonunda bozdu.

WhatsApp’ın beta sürümlerini kullananlar, mesajların kaybolması için 1 saat, 1 gün, 1 hafta ve 1 yıl gibi seçeneklerin sunulacağını belirtmişti. Ancak WABetaInfo sitesi tarafından ortaya çıkarılan Sık Sorulan Sorular sayfası, ilk etapta kullanıcılara sadece 7 gün seçeneğinin sunulacağını gösteriyor.

İlgili sayfada şu ifadeler yer alıyor: “Kaybolan mesajlar özelliğini aktif hâle getirerek WhatsApp’ta kaybolan mesajlar gönderebilirsiniz. Bu özellik aktif hâle geldiğinde özel sohbetlerde veya grup sohbetlerinde gönderilen mesajlar 7 gün sonra otomatik olarak kayboluyor. Son seçim sohbetlerdeki tüm mesajları kapsıyor.”

“Bu seçim daha önce gönderdiğiniz veya aldığınız mesajları etkilemeyecek. Bireysel sohbetlerde her iki taraf da kaybolan mesajları aktif hale getirebilecek veya devredışı bırakabilecek. Grup sohbetlerinde ise bu özelliğin kontrolü grup yöneticilerinde olacak.”

Burada bazı noktalar dikkat çekiyor. Öncelikle gönderilen bir mesaj 7 gün içinde okunmazsa, sohbet ekranından silinse bile bildirim ön izlemesinde görünecek. Kaybolan bir mesaja alıntıyla yanıt verilirse, alıntı kısmında gösterilen mesaj orijinali kaybolsa bile yine görünmeye devam edecek. Buna ek olarak, başka bir sohbete iletilen kaybolan mesaj da görülebilecek. Mesaj silinmeden önce yapılan yedeklemelerde de silinen mesajları görmek mümkün olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Huawei Nova 9 Pro için yeni sızıntılar

WhatsApp kaybolan mesajlar özelliğini bir süre daha test etmeye devam edecek gibi görünüyor. Şirketten özelliğin çıkış tarihi konusunda henüz bir işaret gelmiş değil.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...