WhatsApp Kanallar özelliğini Türkiye ve dünya çapında kullanıcılara açtı

Meta, bir süredir test ettiği WhatsApp Kanallar özelliğini, Türkiye dahil, 150’den fazla ülkede kullanıma açacağını duyurdu. Şirketin belirttiğine göre, kullanıcıların önem verdiği haberlere kolayca ulaşabilmelerine olanak tanıyan özellik, binlerce kuruluş, spor takımı, sanatçı, ve fikir önderine kapılarını açıyor.

Yakın zamanda Türkiye çapında devreye girecek olan WhatsApp Kanallar fonksiyonunu şu anda Anadolu Ajansı, Turkuvaz Medya, Acun Medya ve Gazete Duvar gibi medya şirketleri ile gazeteci Hakkı Alkan, sanatçılar Meltem Şahin, Ahmet Rüstem ve Emre Yusufi ve Les Benjamins’in kurucusu Bünyamin Aydın aktif olarak kullanıyor. Meltem Şahin, Kanallar fonksiyonu hakkında “Takipçilerimle yeni ve inovatif şekillerde iletişim kurabilmek ve önemli gelişmeleri ve yenilikleri onlarla paylaşmak benim için kritik. WhatsApp Kanallar aracılığıyla özel içeriklerle izleyicilerime ulaşmayı dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Özellik, uygulamanın sohbet bölümünden farklı bir alanda konumlanıyor ve kullanıcıların istedikleri kanalları güvende ve gizli bir biçimde izlemelerine imkan tanıyor. Meta, WhatsApp Kanallar’ı oluştururken en yüksek güvenlik seviyesini sağlamayı hedefliyor ve bu süreçte hem kanal yöneticilerinin hem de izleyicilerin kişisel verilerini güvence altına alıyor.

whatsapp kanallar

WhatsApp Kanallar ile kullanıcılara sunulan imkanlar

Kanallar’ın kullanıma sunulduğu ilk on ülkeden gelen geri bildirimleri dikkate alan WhatsApp’ın, özelliği tüm dünyada kullanıma açarken duyurduğu güncellemeler şunları kapsıyor:

  • Gelişmiş Arama Dizini: Kullanıcılar artık bulundukları ülkeye göre filtrelenmiş kanalları bulup takip edebilecek. Ayrıca takipçi sayısına göre yeni, en aktif ve popüler kanalları da görüntüleyebilecekler.
  • Tepkiler: Kullanıcılar geri bildirimde bulunmak için emojileri kullanarak ifade bırakabilecek ve toplam ifade sayısını görebilecek. Kullanıcıların bıraktıkları ifadeler diğer takipçiler tarafından görülemeyecek. 
  • Düzenleme: Yakında, yöneticiler bildirdikleri güncellemelerde 30 güne kadar değişiklik yapabilecek, sonrasında gönderiler WhatsApp sunucularından otomatik olarak silinecek ve yöneticiler bu gönderilerde değişiklik yapamayacak.
  • İletme: Kullanıcılar Kanallar’daki bir güncellemeyi sohbetlere veya gruplara ilettiklerinde, iletilen mesaj insanların daha fazla bilgi alabilmeleri için onları kanala yönlendiren bir bağlantı içerecek.

Meta, bunların yalnızca bir başlangıç olduğunu belirterek, kullanıcılardan aldığı geri bildirimler ile yeni özellikler eklemeye ve Kanallar’ı geliştirmeye devam edeceklerinin altını çizdi. Aynı zamanda gelecek aylarda tüm kullanıcıların kendi kanallarını oluşturmasının da mümkün olacağını duyurdu.

Bunlara ek olarak, WhatsApp’ın getirdiği yenilikleri direkt olarak uygulamadan takip etmek isteyen kullanıcılar, artık bunu resmi WhatsApp Kanalı’ndan yapabilecek.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun