Teknoloji

En yeni WhatsApp güncellemesi grupları bulmayı ve yönetmeyi kolaylaştırıyor

whatsapp grupları

Meta’nın sahibi olduğu WhatsApp, dünyanın en popüler haberleşme platformları arasında yer alıyor. Platforma güncellemelerle düzenli aralıklarla yeni özellikler ekleniyor. Söz konusu güncellemelerin sonuncusu, WhatsApp grupları için yöneticilerin işini kolaylaştıracak özellikler getiriyor.

Güncellemeyle topluluk grup sohbetlerinde gizliliği artıran WhatsApp, aynı zamanda ortak kullanıcıların olduğu grupları bulmayı kolaylaştırıyor. Bu iki özellik de önümüzdeki haftalarda tüm dünyada kullanıcılarla buluşacak.

Güncellemenin temelinde WhatsApp’ın Topluluklar sekmesi bulunuyor. Okullar ve dernekler gibi daha büyük ölçekli topluluklara grup sohbeti deneyimi sunan Topluluklar özelliği, alt gruplarla Slack ve Discord gibi platformların karşısına bir alternatif çıkarıyor. Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen WhatsApp Toplulukları hâlihazırda 5 bin kullanıcıyı, 32 katılımcılı video görüşmeleri destekliyor. Buna ek olarak, yöneticiler tüm grupları kapsayan duyurular yapabiliyor.

WhatsApp grupları için gizliliği kuvvetlendirecek yeni önlem

Yeni özelliklerden biri, grup yöneticilerine davet bağlantısı üzerinden kimin gruba katılabileceğine karar verme imkanı sağlıyor. Böylelikle grup yöneticilerinin grup gizliliği konusunda proaktif kontrolünün artması hedefleniyor. Hâlihazırda WhatsApp grup yöneticilerine katılım bağlantısını sadece güvendikleri kişilerle paylaşmaları öneriliyor. Zira katılım bağlantısına erişimi olan herkes bir gruba dahil olabiliyor.

WhatsApp grupları için sunulan bir diğer yenilik ise kullanıcıların aynı gruplarda oldukları kişileri bulmalarını kolaylaştırıyor. Bunun için WhatsApp’ta bir kişinin adını aratmak yeterli olacak. Aramanın ardından o kişiyle paylaşılan grupların listesi gösterilecek. Bunun grup adının hatırlanamaması durumunda yararlı olabileceği söylenebilir. Daha iş veya eğitim odaklı topluluklar için, diğer katılımcıların listelerine başvurarak üyelerin tüm doğru gruplara katılıp katılmadıklarını kontrol etmelerine de yardımcı olabilir.

İLGİLİ HABERLER