Teknoloji

WhatsApp grupları için “son kullanma tarihi” belirlenebilecek

whatsapp resim içinde resim modu

Belirli organizasyonlar için oluşturulan WhatsApp grupları, o organizasyon sona erdikten sonra genellikle anlamlarını yitiriyor. Kimi kullanıcılar bu gruplardan çıkmayı unuttukları veya çekindikleri için WhatsApp’ları bir “grup mezarlığı” hâlini alabiliyor. WABetaInfo sitesininin haberine göre, şirket bu sorunu ortadan kaldıracak bir özelliği test ediyor.

Söz konusu özellik “Sona Eren Gruplar” adını taşıyor. “Sona Eren Gruplar” sayesinde kullanıcılar grup sohbetleri için bir “son kullanma tarihi” belirleyebiliyor. WhatsApp’ın yeni testi, WhatsApp iOS uygulamasının beta sürümünde görüldü.

Paylaşılan ekran görüntüsüne göre, Sona Eren Gruplar seçeneği grup ayarlarına yerleştiriliyor. Kullanıcılar bir gün veya bir hafta seçeneklerinden birini tercih edebiliyor veya kendi seçtikleri bir tarihi ayarlayabiliyor. Bu son kullanma tarihini iptal etmenin mümkün olduğu da belirtiliyor. Son kullanma tarihinin sadece bu tarihi belirleyen kullanıcı için geçerli olduğunun ve diğer kullanıcıları etkilemeyeceği de paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Kısacası siz bu özellik üzerinden gruptan çıksanız bile grup yaşamaya devam edecek.

whatsapp grupları

WhatsApp grupları silinmeden önce yine kullanıcıdan onay alınacak

WhatsApp grupları için sunulan bu yeni özellikte yine kullanıcı onayına ihtiyaç duyulacak. Özellik için hazırlanan tanımda “Son kullanma tarihinde grupları temizlemeniz için bir bildirim alacaksınız” ifadesi yer alıyor. Bu özelliğin de kaybolan mesajlar özelliği gibi dağınıklığı temizlemek ve depolama alanı açmak için sunulduğu söylenebilir.

İLGİLİ HABERLER