Ulaşım

Elektrikli Volkswagen Microbus için tanıtım tarihi açıklaması

volkswagen elektrikli microbus

Volkswagen yaklaşık beş yıl önce Detroit Otomobil Fuarı’nda ID Buzz konseptini sergilemişti. Alman otomotiv devi sonunda sevilen aracının üretime hazır versiyonunu da gözler önüne çıkarıyor. Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla elektrikli Microbus tanıtım tarihini duyurdu.

Diess, “Efsane dönüyor” ifadesiyle Microbus’ın 9 Mart 2022’de gözler önüne çıkacağını açıkladı. Özellikle ABD’de bir hayli popüler olan Microbus, ikonik tasarımıyla 1960’lı ve 1970’li yılların sembollerinden biri olmuştu. Yeni nesil Microbus için konseptini sergiledikten sonra üretim konusunda acele etmeyen Alman otomotiv devi, olumlu yorumlar neticesinde beklenen yeşil ışığı yaktı. Ancak elektrikli Microbus’ın 2023’ten önce yollara çıkması mümkün olmayacak.

Microbus’ın ID Buzz isimli konsept versiyonu yüksek teknolojili sensörleri ve donanımıyla Almanya’daki otonom sürüş testlerinde de kullanılmıştı. Volkswagen, Microbus’tan Almanya’da 2025’te hayata geçirmeyi planladığı taksi ve teslimat servislerinden de yararlanacak.

Elektrikli Volkswagen Microbus hakkında hâlâ pek çok bilinmeyen mevcut. Şirketin ID Buzz ismini tercih etmesinin de hâlâ ihtimaller arasında yer alıyor. Microbus’ta Volkwsagen’in “MEB” olarak da anılan modüler elektrikli araç platformunun kullanılmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER