Twitter Periscope servisini kapatıyor, canlı yayınlar ise devam edecek

Twitter, Periscope servisini kapatacağını açıkladı. Şirket, Türkiye’de marka tescili nedeniyle Scope adıyla hizmet veren servisin tüm uygulamalarını Mart 2021 itibarıyla kapatıyor. Ne var ki Twitter, ana Twitter uygulamasına entegre edilmiş Canlı Yayın özelliği üzerinden canlı video akışı sunmayı sürdürecek.

Şirket konuyla ilgili olarak yayınladığı bir blog yazısında “Periscope uygulaması sürdürülemez bir bakım modu durumunda ve bir süredir durum öyle.” dedi. “Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, kullanımın azaldığını gördük ve uygulamayı destekleme maliyetinin yalnızca zaman içinde artmaya devam edeceğini biliyoruz.”

Periscope mart ayına kadar açık kalacak olsa da şirket, bugün kullanıma sunulan en son uygulama güncellemeleriyle birlikte yeni hesap kayıtlarını engellemeye başladı. Kullanıcılar, gelecek yıl uygulama kapatılmadan önce hem Periscope videolarını hem de verilerini içeren bir arşivi indirme şansına sahip olacaklar. Ek olarak, Periscope web sitesi “herkese açık yayınların salt okunur arşivi” olarak hizmet vermeye devam edecek.

Ayrıca Periscope, şirketin takipçilerin kendilerine verilen ipuçlarını bahşişle ödüllendirdiği “Süper Yayıncılar” arasında olmak amacıyla başvuruda bulunmaları için gereksinimlerini hafifletecek. Yayıncıların bahşiş ödemelerini bitirmeleri için 30 Nisan 2021’e kadar zamanları olacak.

Twitter, Periscope’u Mart 2015’te, canlı yayın hizmetleri henüz popüler hâle gelmeden önce satın almıştı. Üstelik hizmet henüz faaliyete geçmemişti. Periscope, Twitter’ın hatırı sayılır sosyal varlığının arkasındaki tüm gücüyle o ayın sonunda piyasaya sürülecekti. Ancak Periscope’un o zamanki tüm popülerliğine karşın, Twitch veya YouTube gibi ortamlar, oyuncuların da katkısıyla daha popüler canlı yayın ortamları hâline geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Krispy Kreme Xbox için özel donut çörekleri satmaya başlıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google'dan Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları için özel doodle oyunu

Twitter, canlı yayın özelliğini Aralık 2016’da “Periscope tarafından desteklenmektedir” olarak tanımlanan bir özellik ile ana Twitter uygulamasına entegre etti. O zamandan beri “Periscope’un temel özelliklerinin çoğunu” Twitter Live’a taşındı. Periscope’un ayrı bir hizmet olarak faaliyetine devam etmeyecek olması, gelecekte bu canlı yayın işlevini daha da geliştirme işine daha iyi odaklanmasına olanak tanıyacaktır.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...