Türkiye’deki Nokia N8, C7, C6-01 ve E7’ler için Symbian Anna güncellemesi yayınlandı

Bekleyiş nihayet bitti. Nokia’nın geçtiğimiz ayın ortalarında yurtdışında yayınladığı Symbian Anna güncellemesi nihayet Türkiye piyasasında satılmış cihazlar için de yayınlandı. Nokia kullanıcıları bugün itibariyle Symbian Anna güncellemesini cihazlarına yükleyebilecek.

Symbian sürümüyle birlikte Nokia N8, Nokia E7, Nokia C6-01 ve Nokia C7 modellerine dikey konumda kullanılabilen sanal Q klavye, bölünmüş ekranda mesajlaşma, geliştirilmiş Haritalar uygulaması, tarayıcı ve güvenlik özellikleri gibi yenilikler geliyor. Yukarıda belirttiğimiz cihaz sahipleri Symbian Anna güncellemesini bilgisayar bağlantısıyla Ovi Suite’in son versiyonunu kullanarak ya da doğrudan kablosuz bağlantı üzerinden indirebilir. 27 MB’lık bu yazılım dosyasını indirmek için bir Wi-Fi ağını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıntıları aşağıdaki basın bülteninde bulabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

Nokia Symbian Anna güncellemesi kullanıcılarla buluşuyor!

Nokia, Symbian işletim sistemli akıllı telefonları  için uzun süredir merakla beklenen Symbian Anna yazılım güncellemesini Türkiye pazarına sunuyor. Symbian Anna yepyeni kullanıcı deneyiminin yanı sıra geliştirilmiş özelliklerden yararlanmayı mümkün kılıyor. Symbian Anna’yı bilgisayar bağlantısıyla Ovi Suite’in son versiyonu kullanılarak ya da doğrudan akıllı telefonlara indirmek mümkün.

Nokia’nın Symbian işletim sistemli akıllı telefonları için en yeni güncellemesi olan Symbian Anna ülkemizde kullanıcılarla buluşuyor. Nokia kullanıcıları bugünden itibaren telefonlarına Symbian Anna’yı yükleyebilecek.
Symbian Anna Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 ve Nokia E7 modellerinin sunduğu kullanıcı  deneyimini büyük ölçüde geliştiriyor. Symbian Anna Nokia akıllı telefonlarına yeni kullanıcı arayüzü, dik konumda kullanılabilen sanal Q klavye, bölünmüş ekranda (split-screen) mesajlaşma, geliştirilmiş Haritalar, tarayıcı ve güvenlik özellikleri gibi pek çok yenilik getiriyor. Symbian Anna’yı bilgisayar bağlantısıyla Ovi Suite’in son versiyonu kullanılarak ya da doğrudan akıllı telefonlara indirmek mümkün.

Nokia Başkan Yardımcısı  Ilari Nurmi Symbian Anna’yı şöyle anlatıyor: “Nokia’nın Symbian akıllı telefonlarını her gün dünyanın dört yanında milyonlarca kişi kullanıyor. Symbian Anna bu kullanıcıların deneyimleri için önemli bir güncelleme sunuyor. Aynı zamanda Symbian platformuna devam eden bağlılığımızın da bir göstergesi. Gelecek 12 ay içerisinde 10 tane kadar yeni Symbian akıllı telefon modeli ile birlikte daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunacağız. Symbian yazılımı için sunacağımız destek 2016’ya kadar devam edecek.”

Symbian Anna Özellikleri

Kullanıcı arayüzü: Symbian Anna, Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 ve Nokia E7 modellerine canlı ikonlar ve çoklu kullanım özellikleriyle yeni bir görüntü ve dokunuş getiriyor. Split screen özelliğiyle dokunmatik ekranı kullanarak yazmak çok daha kolay. Artık dik konumda da kullanılabilen sanal Q klavyede yazarken aynı anda mesajlaşma geçmişini, web sayfalarını, kontakları görmek mümkün.
Haritalar ve navigasyon: Symbian Anna daha iyi arama fonksiyonu, yeni toplu taşıma rotaları, Facebook, Foursquare ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerine check-in yapabilme özellikleriyle daha gelişmiş Haritalar fonksiyonları sunuyor.
İnternet: Daha hızlı ve kullanımı kolay internet tarayıcısıyla sayfalar daha hızlı yükleniyor ve kullanıcılar hareket halindeyken en sevdikleri sitelere daha kolay bağlanabiliyor.
İş amaçlı kullanım: Symbian Anna daha gelişmiş veri şifreleme özelliği sayesinde akıllı telefonlarını iş amacıyla kullanmak isteyenler için güvenli kullanım imkanı sağlıyor. Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 ya da Nokia E7 model akıllı telefonlarını iş amacıyla kullananlar IPSEC ve SSL VPN özelliğiyle artık şirket intranetlerine daha güvenli şekilde girebilirler.
Yakın Alan İletişimi (NFC): Symbian Anna yazılımı aynı zamanda Nokia C7 üzerindeki NFC donanımını da aktif hale getiriyor ve kullanıcılar telefonlarını yalnızca birbirine dokundurarak kontaklarını, fotoğraflarını, videolarını paylaşıp oyun oynayabiliyor, Nokia ve diğer telefonların NFC özellikli donatılarıyla kolayca eşleşebiliyor ve check-in ve daha da fazlasını yapmak için NFC etiketlerini okuyabiliyor.

Symbian Anna temel özellikler

 • Hızlı tek elle yazma özelliği için dik konumda kullanılabilen sanal Q klavye
 • Bölünmüş ekran (split screen) görünümü sayesinde mesajlaşma yazarken geçmişini, web sayfalarını, kontakları ya da e-postaları görebilme imkanı
 • Gelişmiş navigasyon ile sayfaların daha hızlı yüklenmesine olanak tanıyan hızlı ve kullanımı kolay internet tarayıcısı
 • Facebook, Twitter, Foursquare ya da konum bazlı sosyal ağlara giriş yapabilmeye olanak tanıyan daha basit arama ve yeni toplu taşıma rotaları ile geliştirilmiş Nokia Haritalar.
 • E-posta ve SMS yoluyla (Nokia dışı telefonlarla bile) lokasyonunuzu paylaşma özelliği

İş amaçlı kullanıma yönelik özellikler

 • Microsoft Communicator Mobile ile anında mesajlaşma
 • Toplantı isteği desteği de dahil e-posta yenilikleri
 • Donanımla hızlandırılmış şifreleme yoluyla iş amaçlı kullanıma yönelik güvenlik seviyesi
 • Şirket intranetlerine girmek isteyen iş amaçlı kullanıcılılar için kolay ve güvenli intranet erişimi

Geliştiricilere yönelik özellikler

 • Flashlite 4
 • Java Runtime 2.2
 • Qt Mobility 1.1
 • Qt4.7

 

Samsung Galaxy Note 10 Lite Ön İnceleme – Video

Samsung Galaxy S10 Lite gibi Note 10 Lite da geçen yılın sonlarında dedikodularını epey sıklıkla gördüğümüz bir akıllı telefondu. CES 2020 öncesinde resmiyet kazanan...

Huawei P30 Lite 128 GB yeni 64 GB’lık modelin fiyatının altında satışta

Huawei P30 Lite 64 GB modeli şu sıralar piyasada sıklıkla görmeye başladığımız Android telefon modellerinden bir tanesi. Huawei, geçen yıl çıkarmış olduğu bu akıllı...

MediaMarkt karne indirimi kampanyası beklenen fırsatlarla başladı

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Dönemi ilk yarısı cuma günü alınacak karnelerle birlikte sona eriyor. Öğrenciler, eylül ayından gösterdikleri performansın ölçüsü olarak karnelerini alıyor. MediaMarkt...

Yeni Microsoft Edge internet tarayıcısı nasıl indirilir?

Microsoft Chromium tabanlı yeni Edge internet tarayıcısını yayınladı. Dahili izleme koruması, web'den görsel ve içerik toplamayı sağlayan Koleksiyonlar özelliği ve işletmeler için Internet Explorer...

Turkcell’den Yapay Zekâ İlkeleri ve dikkat çeken uygulamalar

Turkcell 2020'lerden itibaren teknolojideki gelişmelerin odak noktası olması beklenen yapay zeka çalışmalarında uyacağı yedi ilke, düzenlediği özel bir basın toplantısında açıkladı. Türkiye'de bu adımı...

TEKNOBLOG BÜLTEN

Güncel haberler her sabah posta kutunuzda.

2 YORUMLAR

 1. symbian anna; öncelikle kendim pc üzerinden yükleme yaptım herşey normal kullanıma geçtim kendi kendine ekran beyaz oluyor ve tekrar başa dönüyor video açılır gibi bir döngü var sonra normale geliyor bu nedir? ayrıca hiç bir işlem yapmadan tlf nun şarjı akşama çıkmıyor bu nedir? servise gönderdim garantili diye oradaki çalışanlar, indirip yüklerken sorun olmuştur orjinal yükletelim dedi kısa geçiyorum cvbım oldu ama geçtim. yüklendi10. gün geldi tlf. ilk gün akşam gene aynı acaba ben mi anlatamadım kendini mi güncelliyor bu dedim 1 hafta daha kullandım ama şarj gene aynı kapanıp açılır gibi hareketler gene aynı. korumaya al 3 gün gidiyo şarj e ben bunu süs diye almadım ki… aradım tlf getir yenisini mi vereceksin kardeşim başka biri mi yükleyecek nedir yani insanla dalga geçmek mi. paranla rezil oluyorsun. ayıp bişey.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz