Toyota yeni elektrikli otomobili için ilk işareti verdi

Prius dünyanın en popüler “çevreci” otomobilleri arasında yer alıyor. Buna rağmen, Prius’un üreticisi Toyota elektrikli otomobil pazarında ciddi bir adım atmış değil. Ancak bu pazarın büyümesi, sonunda Japon otomotiv devini de harekete geçirmişe benziyor. Şirket yakında çıkacak e-TNGA platformu üzerine kurulu elektrikli SUV modelini 2021’de tanıtacağını duyurdu. Otomobilin hedef kitlesi Avrupa pazarı olacak.

Toyota şimdilik sadece otomobilin basit çizgilerden oluşan bir görselini paylaştı. Bu görsel akıllara şirketin geçtiğimiz yıl Subaru ile birlikte tasarladığı SUV’sini getiriyor. Toyota’dan o dönemde yapılan açıklamada otomobilin RAV4 veya Forester boyutlarında olacağı belirtilmişti.

Toyota bundan üç yıl önce pek fazla tamamen elektrikli otomobil satma gibi bir hedefinin olmadığını açıklamıştı. Ancak şirket şimdi 2025 itibarıyla her yıl 5.5 milyon elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyor. Şirket bu tarihe kadar 60 yeni elektrikli otomobil çıkaracak. Bunlar arasında hibrit ve hidrojen yakıt hücreli seçenekler de bulunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla Autopilot kontrolünde kaza yaptı, iki kişi hayatını kaybetti

Toyota elektrikli otomobil pazarına girmekte gecikmiş gibi görünse de, şirketin hibrit ve PHEV teknolojilerindeki uzmanlığı aradaki farkı kapatmasını hızlandıracak bir faktör olarak öne çıkıyor. Şirketin üst düzey yöneticileri de yeni dönemde bu uzmanlığa fazlasıyla güveniyor gibi görünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA’nın Mars helikopteri ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

NASA, Ingenuity adını taşıyan helikopteriyle Mars üzerinde ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Yerden 3 metre yükselen küçük hava aracı, 40 saniye boyunca havada kaldı. Böylelikle...

Tesla Autopilot kontrolünde kaza yaptı, iki kişi hayatını kaybetti

Tesla Autopilot teknolojisinin güvenilirliğiyle ilgili sorular yaşanan son kazanın ardından yine arttı. 2019 çıkışlı bir Model S, ABD'nin Houston şehrinin kuzeyinde ağaca çarptı. Kaza...