ManşetlerUlaşım

Elektrikli Subaru Solterra Türkiye’de satışa sunuluyor

subaru solterra

Subaru’nun tam elektrikli ilk otomobili olan Solterra’nın Türkiye lansmanı gerçekleştirildi. Yeni tasarlanan ve elektrikli otomobillere özgü yeni e-Subaru Global Platform üzerinde inşa edilen Solterra, Subaru’nun AWD (Sürekli Dört Çeker) geleneğini sürdürüyor. Subaru Solterra Solterra, 160 kW gücündeki elektrik motoru, 466 km’ye varan sürüş menzili, 150 KW’lık DC şarj gücü ve 71.4 kWs’lik batarya kapasitesi ile temmuz ayı itibariyle 1 milyon 665 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Subaru Solterra’nın Türkiye lansmanı Subaru Corporation Avrupa İş Birimi Genel Müdürü ve
Subaru Europe Başkanı ve CEO’su Takeshi Kubota, Subaru Avrupa Satış ve Pazarlama
Genel Müdürü David Dello Stritto ve Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle’nin
katılımıyla gerçekleşti.

Subaru Solterra elektrikli bir araç olarak doğmuş tamamen yeni bir model. Subaru, yüzde 100 elektrikli Solterra’da marka DNA’sına sadık kalıyor ve markayı farklılaştıran, başta güvenlik olmak üzere, arazi yetenekleri, sürekli dört çeker özelliği, sağlamlık ve kullanıcı dostu olma özelliklerini koruyor.

subaru solterraBaştan aşağı tamamen yeni tasarlanan ve elektrikli otomobillere özgü yeni e-Subaru Global
Platform üzerinde inşa edilen Solterra, markanın AWD (Sürekli Dört Çeker) geleneğini
sürdürüyor. Solterra, 160 kW gücündeki elektrik motoru ve 466 km’ye varan sürüş menzili, 150 kW’lık DC şarj gücü ve 71.4 kWs’lik batarya kapasitesi ile temmuz ayı itibariyle
1 milyon 665 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Sürekli Dört Çeker (AWD) özelliğiyle Subaru’nun güvenlik felsefesinin temelini her türlü yol
koşulunda dengeli ve konforu sürüş oluşturuyor. Solterra’nın ön ve arka akslarına
yerleştirilmiş dual motoru sayesinde AWD sürüş keyfi bir üst seviyeye ulaşıyor. Ayrıca, X-
MODE ve yeni Grip Control özelliği bir elektrikli otomobil için beklentilerin çok ötesinde arazi
performansı sağlıyor. 210 mm minimum yerden yüksekliği sayesinde bozuk zeminli yollarda
sürüş için ihtiyaç duyulan ideal yüksekliğe sahip gerçek bir SUV deneyimi vadediyor.

subaru solterraBasın toplantısında konuşan Subaru Corporation Avrupa İş Birimi Genel Müdürü ve Subaru Europe Başkanı ve CEO’su Takeshi Kubota şunları söyledi: “Son iki yıl hepimiz için zorlu geçti. Pandemi sadece özel hayatımızı etkilemekle kalmayıp, parça ve yarı iletkenlerin zamanında tedarikini etkilemeye devam etti ve dolayısıyla üretim kapasitemizi sınırladı. Sıkı CO2 düzenlemelerine uyma baskısı, birçok Subaru pazarını ürün gamını azaltmaya ve bazı ülkelerde neredeyse yalnızca elektrikli modellere odaklanmaya zorladı. Türkiye’de de durumun böyle olduğunun farkındayım. Ancak bu zorluklara rağmen, Subaru Corporation müşterilerine hizmet etmeye sadık ve kararlı olduğunu ve geleceğe bakmaya devam edeceğini ifade etmek isterim. En gelişmiş, çevreye duyarlı teknolojiyi içeren yeni modellerle güçlü, yenilikçi bir marka oluşturma sürecindeyiz. Subaru’nun ilk %100 elektrikli modeli Solterra ülkenize geliyor. Bu ürün ortağımızla ortaklaşa geliştirildi ve %100 bir Subaru ürünü olmaya devam ediyor. Mühendislerimiz bu aracı bizim felsefemize dayanarak tasarladı ve geliştirdi; bu nedenle, Solterra’nın sonsuz Subaruness (Subaru olma), yani Subaru güvenliği, geleneksel AWD özelliği, dayanıklılık ve gelişmiş BEV performansını sağladığını hissedebileceğinizden eminiz.”

subaru solterraTürkiye’de yüzde 100 elektrikli araç satışa sunan ilk Japon markası olmaktan dolayı çok
heyecanlı olduklarını vurgulayan Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle “Solterra, ürün gamındaki başka bir modelden dönüştürülmemiş elektrikli bir araç olarak doğmuş tamamen yeni bir model. Solterra ile ilgili vurgulayabileceğimiz en önemli nokta Subaru’yu Subaru yapan özelliklerin tamamının bu araçta bulunuyor olması. Subaru, müşterilerine sunduğu yüzde 100 elektrikli bir araç da sahip olduğu farklılıkların arkasında duruyor ve marka DNA’sını koruyor” dedi.

Yeni Solterra’nn bataryasına da değinen Karagülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Subaru
Solterra aynı diğer Subaru modelleri gibi son derece dengeli ve güvenli bir otomobil. Yüzde 100 elektrikli Subaru Solterra’nın bataryasının aracın altında konumlanması ve iki adet elektrikli motorun ön ve arkada yer alması Subaru’ya özgü klasik denge unsurunu sağlıyor. Güvenlik dediğimizde batarya güvenliğinden de bahsetmek isterim. Solterra’nın bataryasının konumu ve güçlü çerçevesi yangına ve olası diğer tehlikelere karşı yüksek koruma sunuyor. Batarya güvenli olmasının yanında çok da uzun ömürlü. Subaru mühendisleri bataryanın 10 yıl sonra kapasitesini yüzde 90 oranında koruyacağını ifade ediyorlar.”

subaru solterraHalil Karagülle ayrıca, mevcut Subaru müşterilerinin alışkın oldukları markaya özgü özellikleri yeni modelde eksiksiz olarak bulacaklarını ifade etti: “Subaru müşterilerinin bir otomobilden beklentilerini başta güvenlik olmak üzere, arazi yetenekleri, sürekli dört çeker, kullanıcı dostu olmak, sağlamlık, güç ve özgün tasarım olarak sayabiliriz. Müşterilerimiz tüm bu özelliklerin standart donanım olarak sunulmasına alışkın ve bundan da çok memnun. Subaru Solterra’da tüm bu özellikler yine en alt versiyondan itibaren standart olarak sunuluyor.”

Subaru Solterra Türkiye’de üç farklı versiyonla satışa sunuluyor. e-Xtreme versiyonu 1 milyon 665 bin 900 TL, e-Xclusive versiyonu 1 milyon 749 bin 500 TL ve en üst versiyon olan e-Xcellent versiyonu 1 milyon 849 bin 500 TL fiyat karşılığında müşterilerle buluşacak.

İLGİLİ HABERLER