Spotify’ın ücretli abone sayısı 20 milyonu geçti

spotify-logo-100615

Apple’ın çevrim içi müzik servisi Apple Music’i duyurmasıyla birlikte gözler en büyük rakip olarak değerlendirilen Spotify’a çevrildi. Spotify, Apple Music’e ilk cevabını CEO’sunun Twitter hesabından paylaştığı “Oh, tamam.” sözleriyle verirken, ikinci adım bazı istatistiksel bilgileri paylaşmak oldu.

Spotify’ın Mayıs 2014’te 10 milyon olan ücretli abone sayısını 2015’in mayıs ayı itibarıyla 20 milyonun üzerine taşıdığı belirtilirken, aktif kullanıcı sayısının da 40 milyondan 75 milyonun üstüne çıktığı ifade edildi. İlk 10 milyon abone barajını geçmesi 5,5 yıl süren şirket, ikinci 10 milyon barajını ise bir yılda geçmeyi başardı. Yapılan açıklamada, son bir yıllık dönemde Spotify’a her 3 saniyede 1 yeni abone katıldığının altı çizildi.

Spotify’ın abone sayısının artması, ödediği telif miktarının da yükselmesi anlamına geliyor. Spotify’ın 2015’in ilk çeyreğinde sanatçılara 300 milyon dolar telif ödediği, toplamda ise ödenen telif ücretinin 3 milyar doları aştığı belirtildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’dan Galaxy S21 Ultra ile S20 Ultra karşılaştırması

Samsung, 2020 ve 2021'in ilk yarılarında çıkan ve birbirinin takipçisi olan Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra modelleri için karşılaştırma niteliğinde bir infografik...

Apple’ın yeni etkinliği için beklenen işaret Siri’den geldi

Yeni Apple etkinliği için beklenen doğrulama, Apple'ın dijital asistanı Siri'den geldi. MacRumors sitesinin haberine göre, Siri'ye Apple'ın sıradaki etkinliğinin ne zaman olduğu sorulduğunda "20...