Spotify podcast yatırımlarına devam ediyor

Spotify podcast yatırımları için büyük paralar harcamaya devam ediyor. Müzik ve podcast platformu şimdi de podcast’ler için yer sağlayıcılığı yapan Megaphone’u 235 milyon dolar karşılığında satın alıyor.

Bu satın alma, Spotify’ın kendi podcast’lerini etkilemeyecek. Ancak Spotify’ın Streaming Ad Insertion (SAI) adını taşıyan tescilli reklam yerleştirme teknolojisinden daha fazla podcast’in yararlanması mümkün olacak.

SAI, tipik ve dinamik podcast reklamlarına benzer bir şekilde işliyor. Ancak Spotify bu reklamları dinleme öncesinde değil gerçek zamanlı biçimde yerleştiriyor. Gerçek zamanlı kararlar alan Spotify’ın sistemi, dinleyicilere platformun mevcut reklam anlaşmaları içinde dinamik bir seçim yapma imkanını sunuyor.

Satış süreci tamamlandığında Megaphone’dan yer sağlayıcı hizmeti alan tüm podcast’ler SAI teknolojisinden yararlanabilecek. Diğer yer sağlayıcı platformlarda SAI desteği olmadığı için bu teknolojiyi kullanmak isteyen podcast yapımcılarının Megaphone’a ödeme yapması gerekecek. Megaphone hâlihazırda 5 bin 500’den fazla podcast için yer sağlama hizmeti veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Netflix çocuk profil sayfaları yeni tasarımıyla daha kullanışlı

Spotify, Megaphone’u da satın alarak tam teşekküllü bir podcast ekosistemi kurmuş oldu. Şirket kendi özel içeriklerine, bir podcast oynatıcısına, podcast oluşturma yazılımına, yer sağlama hizmeti şirketine ve kendi podcast reklamı satış ekibine sahip.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...