Spotify podcast pazarında küçük içeriklerle büyüdü

Spotify podcast oluşturma platformu Anchor için 100 milyon doların üzerinde bir meblağ ödemişti. Şirket bu yatırımın karşılığını almış gibi görünüyor. Spotify’ın 2020 Özeti çerçevesinde açıkladığı verilere göre; Spotify’da bu yıl yayınlanan yeni podcast’lerin yüzde 80’i Anchor ile oluşturuldu. Bu da Anchor’un sadece 2020’de Spotify’a 1 milyondan fazla podcast kazandırdığı anlamına geliyor. Anchor’un Spotify’ın genel podcast katalogundaki payı ise yüzde 70 seviyesinde.

Bu içerikler insanların ilgisini de çekiyor gibi görünüyor. Spotify’dan verilen bilgiye göre; Anchor’da hazırlanan içerikler, üçüncü taraf platformlarda sağlanan içeriklere kıyasla daha uzun süreler boyunca dinleniyor. Pek çok büyük podcast platformunun içeriklerini Spotify’da da paylaştığını düşününce söz konusu bilgi biraz daha dikkat çekici hâle geliyor.

Ancak Spotify’ın podcast yöneticisi Mike Mignano, söz konusu verilerin insanların varlığından haberdar bile olmayabileceği küresel bir podcast ekosistemine ait olduğunu belirtiyor. Platformdaki Anchor içeriklerinin fazlalılığının toplam dinleme sürelerine de etki ettiğini unutmamak gerekiyor.

Spotify’dan yapılan açıklamaya göre, Anchor’un en büyük beş pazarı şu şekilde sıralanıyor: ABD, Brezilya, Endonezya, Meksika ve Büyük Britanya. Spotify, Endonezya’da dokuz içerik için özel anlaşma yaptı. Aylık ortalama yeni içerik sayısına bakıldığında ise en hızlı büyüyen pazarlar Hindistan, Meksika, Brezilya, Arjantin ve Endonezya oldu. Hindistan’da Anchor’da üretilen 40 binden fazla içerik bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Netflix'ten Kenya'daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Spotify podcast üreticilerinin öncelikli tercihlerinden biri hâline gelse de, içerik üreticilerinin para kazanmasına pek yardımcı olmuyor. Anchor parasallaştırmayı destekliyor ve içeriklere otomatik olarak reklam yerleştiriyor. Ancak bu imkan sadece ABD’de sunuluyor. Kısacası içerik sahipleri Anchor’un büyümesine yardımcı olsa da, Anchor’dan tam anlamıyla karşılık göremiyor.

iPhone 13 ve iPhone 13 Pro modelleri Türkiye’de ön satışa çıktı

Apple'ın 2021 model iPhone 13 serisi telefonları geçen hafta ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerde ön satışa çıktıktan sonra, bugün itibarıyla mağazalarda satılmaya başladı....

Twitter Bitcoin ile bahşiş alma ve gönderme dönemini başlattı

Twitter, uygulaması aracılığıyla Bitcoin cinsinden bahşiş talep yeteneğini etkinleştirerek, kripto para biriminin bir ödeme yöntemi olarak kullanımını teşvik eden ilk büyük sosyal ağ oluyor....

F1 Rusya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

F1 Türkiye GP 2021 öncesindeki son yarış Rusya'da. Bu hafta sonu düzenlenecek F1 Rusya GP yarışında Verstappen ve Hamilton arasındaki şampiyonluk mücadelesinin nereye doğru...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun