Sony akıllı telefon pazarındaki politikasında değişikliğe gidebilir

sony akilli telefonSony akıllı telefon pazarındaki konumunu daha yukarı taşımak adına portföyünde bazı değişikliklere gidebilir. Şirketin değişiklik planına dair ilk ipuçları, 2017 Yatırımcı Günü adı verilen etkinlik sırasında yapılan bir sunumda ortaya çıktı. Söz konusu sunumda, şirketin “Premium Standard” olarak nitelediği kategorideki telefonları üretmeyi bırakacağı belirtildi.

2016 çıkışlı Xperia X ve Xperia X Compact gibi telefonlar söz konusu kategoride yer alıyor. Bu kategorideki cihazlar, en üst segmentteki telefonlardan daha düşük bir fiyat karşılığında satılıyor. Özellikleri ise üst segment ve alt segmentin arasında konumlanıyor.

Melez bir kategori olarak nitelendirilebilecek “Premium Standard” içindeki telefonlar, başka segmentlere tam anlamıyla yerleştirilemiyor. Bu arada kalmışlık durumu kullanıcıların başka telefonlara yönelmesine neden olabiliyor.

Dolayısıyla söz konusu kategorideki telefonların Japonya dışında istenilen satış rakamlarına ulaşamamasına pek de şaşırmamak gerekiyor. Xperia X ve Xperia X Compact’in akıbeti konusunda Sony’den henüz resmi bir açıklama gelmiş değil.

Sony orta ve üst segment arasında konumlanan telefonlarına veda ederken, bundan sonrası için odak noktasını gerçek amiral gemilerine ve gerçek orta segment telefonlara yönlendirecek gibi görünüyor. Şirketin böylelikle akıllı telefon pazarında eski gücünü yeniden kazanmayı amaçladığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Realme Book ve Pad'in tanıtım tarihi belli oldu

Sony’nin mevcut üst ve orta segment telefonları Xperia XZ Premium ve Xperia XA1, kategorilerinin tipik örnekleri olarak nitelendirilebilir. Yeteneklerinin daha net biçimde belirlenmiş olması, Sony’nin yeni telefonlarının pazarda daha rahat anlaşılması ihtimalini artırıyor.

Etkinlikte gösterilen slaytlar, şirketin akıllı telefon pazarına süreceği yeni ürünlerde bulunacak özellikler hakkında da bazı ipuçları veriyor. Gelişmiş kamera özellikleri, yüksek çözünürlüklü ekranlar, 4K içerik ulaştırma ve çok yüksek indirme hızları için yeni ağ teknolojileri geliştirmek şirketin planları arasında bulunuyor.

Sony akıllı telefon portföyünün yeni üyelerini IFA 2017’de tanıtabilir

Sony’nin 2017 mali yılı içindeki telefon çıkarma takvimini gösteren bir slaytta ise iki amiral gemisi modelin tanıtılmasının planlandığı görülüyor. Bu telefonlardan en azından birinin eylül ayının başında Berlin’de düzenlenecek IFA 2017’de tanıtılması şaşırtıcı olmayacaktır. Slaytta orta segment telefonlar konusunda bir işaret verilmese de, Sony’nin bu segmenti de unutmayacağı söylenebilir.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...