Sony 10’dan fazla canlı servis oyunu çıkaracak

google news abone ol

Sony, sürpriz olarak nitelenen bir hamle yapmış ve popüler oyun Destiny’nin geliştiricisi Bungie’yi 3.6 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Çeyrek sonuçlarını yatırımcılarla değerlendiren şirket, 2026’nın mart ayına kadar 10’dan fazla canlı servis oyununu kullanıma sunacağını açıkladı. Oldukça iddialı görünen bu plan, Sony’nin özel PlayStation oyunlarını konsolların ötesine taşıma yaklaşımının da genişleyeceğini gösteriyor.

Sony’nin finans şefi Hiroki Totoki, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Bu satın almanın stratejik önemi sadece son derece başarılı Destiny serisine sahip olmak veya Bungie’nin geliştirdiği yeni oyunlarla sınırlı değil. Aynı zamanda Bungie’nin canlı servis oyunları alanındaki uzmanlığından ve teknolojilerinden faydalanmayı amaçlıyoruz. Bungie ve PlayStation Studios’un yakın iş birliği sayesinde 2026’nın mart ayında sona erecek mali yılın bitimine kadar 10’dan fazla canlı servis oyunu çıkarmayı planlıyoruz.”

İlk bakışta Sony’nin Bungie’yi satın almasının temel amacının Fortnite ile rekabet etmek olduğu düşünülmüştü. Ancak Japon teknoloji devinin hedefleri bunun ötesinde görünüyor. Bungie’nin “Matter” kod isimli yeni oyununun “çok oyunculu bir aksiyon oyunu” olması bekleniyor. Oyunun karakter temelli olacağı da iddialar arasında yer alıyor. Bungie’den geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada, oyunun 2025’te çıkacağı belirtilmişti.

Ancak bu Sony’nin çıkaracağı 10 canlı servis oyunundan sadece biri olacak. The Last of Us’ın geliştiricisi Naughty Dog, uzun süredir bir multiplayer oyunu üstünde çalışıyor. Horizon Zero Dawn’ın geliştiricisi Guerrilla Games de çevrimiçi oyunlar için çalışacak kişileri işe alıyor. PlayStation’ın Londra stüdyosu da yeni bir PS5 oyunu geliştiriyor.

Sony’nin portföyünde hâlihazırda bir canlı servis oyunu mevcut değil. Microsoft’un katalogunda Minecraft ve Sea of Thieves bulunurken, Epic Games de Fortnite’ın büyük başarısının keyfini sürüyor. Bungie’nin teknolojisi ve uzmanlığı sayesinde Sony de bu alanda söz sahibi olabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR