Sharp 5.5 inç 806 ppi 4K ekranını gösterdi

sharp-aquos-140415Samsung Galaxy S6, S6 edge gibi cihazların sahip oldukları 2K ekranların daha şimdiden modası geçmiş olabilir, çünkü akıllı telefonlar için 4K çözünürlükle daha keskin görüntüler sunacak ekranları görmeye başladık bile.

Sharp 4K IGZO ekran 5.5 inç büyüklüğü ve 2160 x 3840 piksel çözünürlük desteğiyle 806 ppi piksel yoğunluğunu sunuyor. Bu, 4K TV’lerin sahip olduğu sayıda pikselin nispeten çok daha küçük bir alana sığdırılması anlamına geliyor.

Samsung’un ekranlarıyla ilgili olarak yayınladığı yol haritasında 4K ekranların 2015 yılında geleceği belirtiliyor. Bu da önümüzdeki sonbaharda göreceğimiz Galaxy Note 5’te 4K ekranın bulunabileceği anlamına geliyor.

Bu kadar yüksek çözünürlük değerlerine gerçekten ihtiyacımız var mı? Şu anda 2K olarak nitelendirdiğimiz 1440p ekranlar görsel açıdan 1080p ekranlara göre insan gözüne çok farklı bir deneyim sunmuyor gibi duruyor, çünkü normal uzaklıktan bu iki ekrana da baktığımızda her ikisinde de pikselleri fark etmek mümkün olmuyor. 5.5 inç veya daha düşük boyutlu ekranlarda pikselleri fark etmek ise neredeyse imkansız hâle geliyor.

4K ekranların bir yararı 4K içeriklerin artışına katkıda bulunması olabilir. Sadece TV’ler için içerik üretmeye yanaşmayan üreticiler belki mobil cihazlarda da 4K’nin kullanıma sunulmasıyla birlikte teşvik edilebilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....