Teknoloji

İstenen seviyede gitmeyen Galaxy S5 satışları Samsung’un finansal sonuçlarını etkileyebilir

 

samsung-galaxy-s5-260614

Samsung mali yılının ikinci çeyreğinin sona ermesine kısa bir süre kala yatırımcılarını uyardı ve bilançonun çok iyi gözükmediğini belirtti. Şirket daha önce de yatırımcılarını ikinci çeyrek sonuçlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre daha kötü olabileceği yönünde uyarmıştı. Ancak yapılan son açıklama işlerin tahmin edilenden daha kötü gittiğinin bir göstergesi olarak niteleniyor.

Samsung’un finans şefi Lee Sang-hoon tarafından yapılan açıklamanın ardından şirketin hisseleri yüzde 1.9 oranında değer kaybetti. Samsung’un hisse senetleri bu ay içinde yüzde 8.5 bir düşüş yaşamıştı. Ortaya çıkan tablonun baş sorumlusu olarak ise şirketin gözde Android telefonu Galaxy S5 gösteriliyor. Akıllı telefon ilk 1 aylık süre içinde 11 milyon sevkiyat rakamına ulaşmış olsa da; HTC, LG ve Sony gibi üreticilerden gelen dişli rakipler karşısında Galaxy S5’in beklenen satış performansını gösteremediği iddia ediliyor.

Kore merkezli yatırım şirketi KTB Investments & Securities ise mevcut tabloda Samsung’un giriş ve orta seviyedeki cihazlarının beklenen ilgiyi görmemesinin etkili olduğunu öne sürüyor. Söz konusu pazarda Microsoft’un sahibi olduğu Nokia’nın Cihazlar birimi iyi bir performans sergiliyor.

İLGİLİ HABERLER