Qualcomm ve Google’dan Android güncellemeleri için büyük iş birliği

google news abone ol

Qualcomm, hayatlarımızı nasıl iyileştirebileceğimizin yollarını bizim için düşünmeye devam ediyor. Şirket kısa süre önce üst sınıf cihazlar için Snapdragon 888 yonga üstü sistemini, orta segment için de Snapdragon 678 işlemciyi tanıttı. Yeni işlemciler yakında çıkacak telefonlar için genel telefon deneyimini büyük ölçüde iyileştirecek şekilde tasarlandı. Qualcomm, Project Treble üzerinde çalışmak için Google ile iş birliğini de duyurdu. Aslında bu, sistemi geliştirmeyi ve Snapdragon ile güçlendirilmiş daha fazla telefonun en yeni Android sürümünde çalışmasını sağlamayı amaçladığından, devam eden projenin bir uzantısı olarak nitelendirilebilir.

Bu hamleyle birlikte, daha fazla Snapdragon mobil işlemcili cihaz Android ekibinden yeni sürümleri alabilecek. Aslında en yeni Snapdragon yonga setiyle donatılmış yeni bir telefona geçiş yapmadan da bu mümkün. Ancak temel amaç, cihazların sürümünü yükseltecek ortak bir yazılım kolu kullanmak olarak gösteriliyor.

Yani yakında güncellemelerin tek bir yerden yapılabileceğini düşünebiliriz. Böyle bir fikir, bir telefonu güncellemek için harcanan kaynakları ve zamanı azaltacaktır. En son Android işletim sistemi sürümleri yakında tek bir kaynaktan edinilebilir.

Qualcomm ve Google, dört yıllık güvenlik güncellemelerinin yanı sıra dört Android işletim sistemi sürümü sunmak için güçlerini birleştiriyor. Aslında Project Treble ile uzun süreli güncelleme desteği mümkün, ancak yalnızca Snapdragon 888 üzerinde çalışanlar için dört yıllık taahhüt veriliyor. Şimdiye kadar, Samsung Galaxy S21’in yurt dışında satılacak versiyonlarının bu yonga set ile çıkacağını biliyoruz.

Qualcomm’un Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kedar Kondap, “Project Treble geliştirmelerini kullanan gelecekteki Snapdragon mobil platformlarında Android işletim sistemi ve güvenlik güncellemelerine yönelik desteğimizi genişletmek için Google ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi. “Bu işbirliği sayesinde, son kullanıcılar için üstün bir kullanıcı deneyimi sağlarken, Snapdragon tabanlı cihazlarda hızlandırılmış Android işletim sistemi yükseltme süreci bekliyoruz.”

Android geliştirme ekibi, Qualcomm’un mobil platformlarında Android güncellemelerine sunduğu desteği genişlettiğini de duyurdu. Yonga seti üreticisi ile güçlendirilmiş bir ortaklık sayesinde, OEM’ler müşterilerine daha hızlı platform güncellemeleri sunabilecekler.

Project Treble bunu mümkün kılar. Daha hızlı ve daha kolay dağıtım her zaman hedeflenmiştir, böylece Android cihaz kullanıcıları işletim sistemi yükseltmeleri ve güvenlik güncellemeleri için uzun süre beklemek zorunda kalmayacaktır. Android ekibi bu alanda yıllar geçtikçe önemli gelişme kaydetti, ancak iyileştirme için hâlâ gidilmesi gereken mesafe bulunuyor.

2017’de ilk kez ortaya çıktığında Project Treble ile, hızlı sürüm güncellemeleri sözü verilmişti. Bunun Oreo AOSP özel ROM’larının taşınmasında devrim yarattığını hatırlıyoruz. Android işletim sistemi güncellemelerinin daha hızlı yayınlanmasına katkıda bulundu. Şimdiye kadar bu proje Samsung, OnePlus, Xiaomi ve Asus tarafından destekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Qualcomm ve Google’ın birlikte daha yakın çalışması, Android topluluğuna fayda sağlayacaktır. Bir kaynak tarafından söyledikleri paylaşılan Qualcomm temsilcisine göre, şirket “toplam 4 ana Android işletim sistemi sürümü için piyasaya çıkış sürümü + 3 işletim sistemi yükseltmesini destekleyecek.” Bu demek oluyor ki, Snapdragon 888, Android 11, 12, 13 ve 14’ü destekleyecek. Yani üç yıllık önemli işletim sistemi güncellemeleri ve dört yıllık güvenlik güncellemeleri sunulacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.

Instagram fotoğrafları TikTok benzeri şekilde göstermekten vazgeçmeyecek

Instagram tartışmalı tasarım değişikliğini rafa kaldırmış olabilir, ancak bu durum şirketin tam ekran içeriklere olan ilgisini durdurduğu anlamına gelmiyor. Pazartesi günkü haftalık soru-cevap etkinliğinde...

As Dusk Falls inceleme: 7 saat oyun süresine sahip eşsiz bir deneyim

Çok klişe olacak belki ama hayat seçimlerden ibaret. Bilinçli olarak, kimi zamanda bilinçsiz olarak yaptığımız seçimler, insanlara ve hayatla ilgili birçok detaya karşı önyargılarımızın...

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...

Disney+’ın yeni Türk dizisi Dünyayla Benim Aramda’nın yayın tarihi belli oldu

Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye'de yayın hayatına başlayan Disney+, ilk orijinal Türk dizisi Kaçış'ı da eş zamanlı olarak izleyicilerle buluşturmuştu. Platformun ikinci orijinal Türk dizisi...