Teknoloji

Yeni sızıntı Snapdragon 8 Gen 2 için farklı yapılandırmayı gösteriyor

qualcomm snapdragon 8 gen 4

Ünlü duyumcu Digital Chat Station, haziran ayında yaptığı bir paylaşımda Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemcinin 1+2+2+3 çekirdek konfigürasyonuna sahip olacağını belirtmişti.

İşlemcide bir adet Cortex-X3, iki adet Cortex-A720, iki adet Cortex-A710 ve üç adet Cortex-A510 çekirdeğinin bulunacağı ifade edilmişti. Ancak yeni bir sızıntı farklı bir yapılandırmayı gözler önüne seriyor.

Bu yeni sızıntıyı da başka bir ünlü duyumcu olan Ice Universe paylaştı. Bu paylaşıma göre, Snapdragon 8 Gen 2’de iki adet Cortex-A720 yerine iki adet Cortex-A715 işlemci bulunacak. Cortex-X3’ün ise maksimum frekans hızı 3.2 GHz olacak. Cortex-A510’un hızı ise 2 GHz’e yükselecek. Cortex-A715 ve Cortex-A710 çekirdeklerinin maksimum hızının ise 2.8 GHz olduğu belirtildi.

Snapdragon 8 Gen 2’de görsel yükü Adreno 740 GPU’nun üstlenmesi bekleniyor. Ancak henüz bu konuda pek fazla bilgi mevcut değil. Qualcomm’un bu işlemcinin daha yüksek hızlı bir versiyonunu çıkarabileceği de konuşulanlar arasında yer alıyor. Bu versiyonda ana çekirdeğin frekans hızının 3.4 veya 3.5 GHz olabileceği belirtiliyor.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 henüz resmiyet kazanmış değil. Ancak resmi duyurunun yapılacağı tarih biliniyor. Şirketin 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği Snapdragon Summit etkinliğinde Snapdragon 8 Gen 2’yi tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER