Qualcomm Snapdragon 7 serisinin yeni üyesini tanıtacak

Qualcomm 17 Mart’ta bir etkinlik gerçekleştireceğini açıkladı. Şirketin bu etkinlikte Snapdragon 7 Gen 2 işlemciyi duyurması bekleniyor. Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 işlemcinin duyurusunu geçtiğimiz yılın ilkbaharında yapmıştı. Dolayısıyla bu etkinlikte de Snapdragon 7 Gen 2’nin tanıtılma ihtimali yüksek görünüyor. Snapdragon 8 Plus Gen 2’nin bu etkinlikte gözler önüne çıkıp çıkmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Snapdragon 7 Gen 2 isminin de henüz doğrulanmadığını belirtmek gerekiyor. Snapdragon 7 Plus Gen 1 ismi de seçenekler arasında sayılsa da, aradan geçen bir yılın ardından Snapdragon 8 Gen 2 ile bağın koparılmaması için Snapdragon 7 Gen 2 isminin tercih edilmesi daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor.

Yeni işlemci hakkında bilinenler sınırlı. Ancak internete sızan Geekbench benchmark testinin sonucuna göre; Snapdragon SM7475’te bir adet 2.92 GHz Cortex-X2, üç adet 2.5 GHz Cortex-A710 ve dört adet de 1.8 GHz Cortex-A510 çekirdek bulunuyor. Grafik işlemcisi olarak ise 580 Hz Adreno 725’in tercih edildiği belirtiliyor.

qualcomm snapdragon 7 serisi

Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2 TSMC tarafından üretilecek

Eğer bu iddia doğruysa, Qualcomm ilk kez Cortex-X2 çekirdeğini orta segmentte konumlanan bir işlemcide kullanmış olacak. Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2’nin TSMC tarafından 4 nm tasarımıyla üretilmesi de konuşulanlar arasında yer alıyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun